Hladina v největší přehradě USA klesla za poslední rok o 12 metrů

04.08.2014 - Martin Reichman

Nejnovější snímky z družice Landsat 8 potvrzují varovné zprávy pracovníků Správy národních parků USA, že v obří Hooverově přehradě rychle ubývá vody. Přehrada je přitom klíčová pro zásobování vodou pro farmy, podniky a obyvatele v Nevadě, Jižní Kalifornii, Arizoně a severním Mexiku.


Reklama

Hladina Hooverovy přehrady byla od svého dokončení v roce 1937 vždy minimálně 330 metrů nad úrovní moře. To by se ale mohlo velmi rychle změnit. Jen za poslední rok hladina poklesla o více než 12 metrů až na současných 330 metrů. Podle odborníků bude trend poklesu hladiny i nadále pokračovat.

Přichází čas regulace

Pro množství vypouštěné vody z Hooverovy přehrady přitom platí přísné regule. Národní i regionální vodohospodářské plány počítají s omezením vypouštěné vody v případě, kdy hladina klesne pod 328 metrů. Rozdíl v úbytku vody je ještě patrnější při porovnání nových snímků s těmi, které byly pořízeny v letech 2000 a 2003. Na svém maximu přehrada byla naposled na začátku 80. let.

Příčinou klesající hladiny je podle odborníků nejen menší objem srážek, ale také neustále se zvyšující poptávka po vodě. Jisté je, že pokud se dosavadní trend nepodaří rychle změnit, bude jihozápad USA čelit vážným problémům.

  • Zdroj textu:

    NASA Earth Observatory, U.S. Geological Survey

  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory, U.S. Geological Survey

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907