Hledání nového křemíku: Prorazí elektronika z nitridu gallia?

31.07.2015 - Stanislav Mihulka

Elektronika založená na nitridu gallia by mohla vést k velkým úsporám energie a mnoha novým aplikacím


Reklama

Na obzoru se rýsuje průlom v silnoproudé, čili výkonové elektronice. Vědci vyvíjejí polovodiče z exotického materiálu nitridu gallia (GaN), který by se mohl uplatnit mnohem lépe než křemík.

Spinout MIT Cambridge Electronics Inc. nedávno ohlásil vývoj tranzistorů a obvodů pro silnoproudou elektroniku z nitridu gallia s tím, že by do roku 2025 měly snížit celosvětovou spotřebu energie v data centrech, elektrických automobilech a podobných zařízeních o 10 až 20 procent.

Podle Cambridge Electronics mají její tranzistory z nitridu gallia asi tak desetinové hodnoty odporu, než soudobé křemíkové tranzistory. Mohly bych z nich vzniknout menší, lacinější a na energii méně náročné aplikace. Lidé Cambridge Electronics to považují za životní příležitost, jak změnit používání elektrické energie na celém světě.

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: Cambridge Electronics

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907