Hledání nového křemíku: Prorazí elektronika z nitridu gallia?

31.07.2015 - Stanislav Mihulka

Elektronika založená na nitridu gallia by mohla vést k velkým úsporám energie a mnoha novým aplikacím


Reklama

Na obzoru se rýsuje průlom v silnoproudé, čili výkonové elektronice. Vědci vyvíjejí polovodiče z exotického materiálu nitridu gallia (GaN), který by se mohl uplatnit mnohem lépe než křemík.

Spinout MIT Cambridge Electronics Inc. nedávno ohlásil vývoj tranzistorů a obvodů pro silnoproudou elektroniku z nitridu gallia s tím, že by do roku 2025 měly snížit celosvětovou spotřebu energie v data centrech, elektrických automobilech a podobných zařízeních o 10 až 20 procent.

Podle Cambridge Electronics mají její tranzistory z nitridu gallia asi tak desetinové hodnoty odporu, než soudobé křemíkové tranzistory. Mohly bych z nich vzniknout menší, lacinější a na energii méně náročné aplikace. Lidé Cambridge Electronics to považují za životní příležitost, jak změnit používání elektrické energie na celém světě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: Cambridge ElectronicsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907