Hledání nového křemíku: Prorazí elektronika z nitridu gallia?

31.07.2015 - Stanislav Mihulka

Elektronika založená na nitridu gallia by mohla vést k velkým úsporám energie a mnoha novým aplikacím


Reklama

Na obzoru se rýsuje průlom v silnoproudé, čili výkonové elektronice. Vědci vyvíjejí polovodiče z exotického materiálu nitridu gallia (GaN), který by se mohl uplatnit mnohem lépe než křemík.

Spinout MIT Cambridge Electronics Inc. nedávno ohlásil vývoj tranzistorů a obvodů pro silnoproudou elektroniku z nitridu gallia s tím, že by do roku 2025 měly snížit celosvětovou spotřebu energie v data centrech, elektrických automobilech a podobných zařízeních o 10 až 20 procent.

Podle Cambridge Electronics mají její tranzistory z nitridu gallia asi tak desetinové hodnoty odporu, než soudobé křemíkové tranzistory. Mohly bych z nich vzniknout menší, lacinější a na energii méně náročné aplikace. Lidé Cambridge Electronics to považují za životní příležitost, jak změnit používání elektrické energie na celém světě.

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: Cambridge Electronics

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907