Hledání Philae pokračuje: Vědci patrně znají její přibližnou polohu

10.12.2014 - Martin Reichman

Ani měsíc po přistání na povrchu komety se stále neví, kde se vědecký modul Philae přesně nachází. Inženýři ESA ale mají nový plán


Reklama

Zatímco mateřská sonda Rosetta pokračuje ve zkoumání komety, přesné místo kam nakonec dosedl modul Philae není ani po měsíci známé. Philae na povrch komety 67P dosedla 12. listopadu, bohužel se jí na jádru komety nepodařilo zachytit a po odrazu další dvě hodiny putovala prostorem. Poté ještě jednou poskočila, aby nakonec skončila na neznámém místě.

Jisté v tuto chvíli je, že Philae se nachází ve stínu a nemůže tak čerpat energii ze svých solárních panelů. Vizuální pátrání v členité oblasti, na které dopadá sluneční světlo jen pár minut denně, zatím nenese výsledky. Vědci se proto pokusí nalézt Philae analýzou dat, které před přechodem do hibernace odeslala.

Jedním z vědeckých přístrojů, které nese Philae je CONSERT (COmet Nucleus Sounding Experiment by Radio-wave Transmission). Toto zařízení bylo původně určeno k průzkumu jádra komety pomocí rádiových vln a v principu funguje podobně jako tomografie.

Jak se zkoumá jádro komety

CONSERT funguje v páru, jedna jeho část je umístěna na Rosettě a druhá na Philae. V době kdy se Rosetta nacházela na protilehlé straně komety, vyslala rádiový signál, který poté proniknul jádrem a Philae jej zaznamenala. Při průchodu tohoto signálu jádrem komety došlo ke změně jeho rychlosti i amplitudy. Zpětnou analýzou těchto změn vědci mohou určit některé důležité vlastnosti jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Nyní se tato data pokouší analyzovat inženýři v řídícím centru ESOC a stanovit podle nich místo, kde se nachází Philae. První výpočty ukazují na dvě možné oblasti, kde by se měla Philae nacházet. Další pátrání po modulu bude mít na svých bedrech Rosetta, ta postupně upravuje svoji trajektorii a sestupuje níže ke kometárnímu jádru. V pohotovosti jsou především kamerové systémy OSIRIS a NAVCAM.

Ve hře je ale stále i varianta, že jakmile se kometa přiblíží více ke Slunci, mohou se světelné podmínky změnit a Philae bude moci čerpat energii ze svých solárních panelů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907