Hlukem proti pirátům: Nové technologie versus únosci

24.09.2013 - Václav Tomala

Moře u břehů Somálska patří k nejnebezpečnějším místům světa. Novodobí piráti unášejí loně s cílem dostat co nejvyšší výkupné za posádku. V boji proti nim by mohla pomoci zvuková zbraň


Reklama

V občanskou válkou zmítaném Somálsku je pirátství jednou z mála cest k penězům, a proto se tam těší značné popularitě. Dopravní společnosti a posádky lodí odmítají svá plavidla ozbrojit, a tak se ke slovu dostávají různé technologie, které by měly únosům lodí na vytížené obchodní trase zabránit. Jakmile piráti zamíří cíl, přirazí k lodi na rychlých motorových člunech a vyšplhají na palubu. Jedním z opatření proti únosu je proto „oplocení“ okraje lodi ostnatým drátem. Některé posádky používají pro smetení pirátů zpět do moře vysokotlaké hadice s mořskou vodou.

Nejnovějším zařízením je však dalekonosný zvukový systém. Skládá se z několika směrových magnetických reproduktorů schopných na velkou vzdálenost přenášet zvuky o vysoké intenzitě v úzkém paprsku. Po objevení blížícího se pirátského plavidla je možné systém pomocí radaru zaměřit na útočníky a vyslat k nim reproduktorem sdělení, že byli odhaleni a že ztratili prvek překvapení. Pokud je ale taková výstraha neodradí, je možné reproduktory přepnout do „tónového“ módu, ve kterém generují velmi silný vysoký tón. Zvuk o takové intenzitě je extrémně nepříjemný a měl by piráty od útoku spolehlivě odradit. Výrobce systému, firma HPV Technologies, prohlásila, že zatím je zařízení používáno převážně za účelem varování pirátů, ale rozhodně má potenciál útočníky zranit.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907