Reklama


Hoaxy: Mýty všedního dne

01.11.2015 - Pavel Nygrýn

Kdysi se říkalo, že papír snese všechno. Okřídlené úsloví se dnes bez újmy na zdraví přehouplo do internetového věku a daří se mu více než dobře. Počítačová síť je plná výmyslů, polopravd a záměrných mystifikací, pro které se vžilo označení „hoax“


Reklama

Přeposíláte a sdílíte dobře míněné rady a informace, které vám dorazily od přátel? Dost možná se nevědomky podílíte na šíření hoaxů. Vezměte kousek podezírání, drobet utajování, něco málo konspirace, přidejte racionálně vypadající základ a pokud možno „průkaznou“ fotografii. Hoax je na světě a vám zbývá jen sledovat, jak rychle se bude šířit. O vylepšování, překlady do jiných jazyků či změnu příslušných kulis a rekvizit se už postarají vaši následovníci.

Tajné kódy na krabicích

Varování před recyklovaným UHT mlékem v krabicích koluje českým internetem od roku 2010. Už tehdy sdělovalo, že zdraví konzumentů ohrožují mlékaři svým nelegálním chováním. Neprodané krabice prý otevírají, mléko převařují a dodávají znovu na trh. Z původní strohé zprávy se stal téměř bulvární příběh, jenž zahrnuje osobní zkušenost či silná slova jako „skandál“.

Jak údajné převařené mléko poznáte? Hoax poskytuje návod: „Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko recyklováno.“ Číslo na daném místě skutečně najdete, vyjadřuje však něco zcela jiného. Použité krabice se vyrábějí z širokého pásu papíru a vynechané číslo značí, ve kterém sloupci daný potisk vznikl – a tento údaj slouží pro orientaci tiskařů. UHT mléko navíc nemá smysl převařovat: v uzavřeném obalu se mikrobiálně nezkazí prakticky nikdy, změní však chuť vlivem degradace obsažených látek – a to opakovaná sterilizace nijak nezmění. O ekonomické nesmyslnosti podobné činnosti pak není sporu.

Z téměř stejného soudku pochází i zpráva o „zdravých“ zubních pastách. Poznáte je prý podle barevného pruhu na sváru tuby. Hoax tvrdí, že zelená označuje přirozený obsah, modrá přirozený obsah s lékem (není jasné jakým), červená odpovídá chemickému obsahu a černá je čistě chemická. Není asi třeba dodávat, že jde opět o technologický prvek, v tomto případě značku pro stroj, který má uříznout či ohnout konec tuby. Barva se volí tak, aby doplnila vzhled potisku obalu – na něm ostatně najdete skutečné složení pasty.

Dobře míněné varování

Velmi rychle se šíří hoaxy, které mají před něčím varovat. Je to logické – kdo by nepředal svým známým informaci o nebezpečném úchylovi v okolí, toxickém výrobku nebo něčem podobném. Co na tom, že zpráva o zločinci představuje překlad z jiného jazyka a objevila se už před deseti lety…

Na sociálních sítích nedávno ožil třeba případ „oslepujících“ vajec. První část říká doslova: „Jestli se Vám stane, že za jízdy v noci Vám někdo hodí vejce na přední sklo, hlavně nespouštějte stěrače ani nestříkejte vodu!!!! Na skle by se vytvořila hustá mléčná neprůhledná hmota a už byste vůbec nic neviděli. Byli byste nuceni zastavit a s velkou pravděpodobností byste byli okamžitě okradeni!!!“ A ve druhé části se dodává, že zpráva pochází z policejního zdroje.

Vše zní na první pohled věrohodně a uvěřitelně, Policie ČR však žádný takový případ ve své evidenci nemá, a funkční stěrače by navíc neměly mít s rozbitým vejcem vážnější problémy – jak prokázali mnozí nadšení experimentátoři. Dodáváme ještě, že poprvé vyrazila nebezpečná vejce do světa někdy v roce 2009 v USA, časem přibyly překlady a spousta vykřičníků.

Dobře míněná je i rada o obráceném kódu PIN. Pokud jste v nouzi a někdo vás násilím nutí vybrat peníze z bankomatu, máte prý zadat svůj PIN v opačném pořadí. Bankomat údajně vydá peníze, ale zároveň automaticky přivolá policii. Bankovní odborníci si rvou vlasy, případně se hlasitě smějí. Ve skutečnosti bankomat vyhodnotí obrácený PIN jako chybný. Pokud si takto budete chvíli hrát, kartu navíc zablokuje. Děsit by se mohli i bezpečnostní odborníci – možnost obráceného kódu PIN by samozřejmě značně snížila zabezpečení karet.

Pád Dvojčat

Hoax samozřejmě může mít i téměř mystický a superkonspirátorský nádech. Ukázalo se to třeba po teroristickém útoku v New Yorku 11. září 2001. Jako důkaz o celosvětovém spiknutí (v němž figurovala i firma Microsoft, tvůrce Windows) koloval mail, který lze ve stručnosti shrnout následovně: Číslo jednoho z letů, jež narazily do Dvojčat, bylo Q33NY. Převedete-li tento text do symbolového fontu Wingdings, vznikne něco jako kaligrafický zápis celé akce:

Skutečně to funguje: vyzkoušejte si to sami třeba ve Wordu – font Wingdings tvoří součást každé instalace Windows. Má to jen jeden háček. Kód Q33NY sice vypadá věrohodně, nemá však s označením obou nešťastných letů či samotných letadel žádnou souvislost. To však bude příjemce mailu pochopitelně ověřovat málokdy…

Další populární hoaxy

  • Slovenština jako nejsložitější jazyk na světě
  • Sbírky pro vážně nemocné dítě
  • Přívěsky na klíče se „šmírovacím“ GPS
  • Romové neplatí za léky
  • Obrázek, který zničí počítač
  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: hoax.cz, snopes.com, facebook.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907