Hodinky z Měsíce jdou do aukce: Očekávaná cena je milion dolarů

14.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Všichni astronauté z mise Apollo fasovali stejné hodinky. Dave Scott, velitel mise Apollo 15, si ale pro jistotu přibalil i své vlastní. Jeho prozřetelnost se mu vyplatila - z erárního chronografu Omega Speedmaster totiž při jednom z jeho výstupů na Měsíc odpadlo sklíčko. K další procházce si proto vzal své záložní hodinky značky Bulova. Hodinky měl na sobě mimo jiné i v okamžiku, kdy pózoval pro slavnou fotografii s americkou vlajkou v Mons Hadley. Na rozdíl od erárních hodinek jeho vlastní v pořádku přežily téměř 5 hodiny na povrchu Měsíce i celou cestu domů na Zemi. 

Nápad přibalit si záložní hodinky se nyní veliteli Scottovi může vyplatit už podruhé - od 15. do 22. října budou jeho „měsíční hodinky“ k mání v aukční síni R&R. Vyvolávací cena je stanovena na 50 tisíc dolarů (asi 1,2 milionu korun), očekává se ale, že by se měla vyšplhat mnohem výš. Odborníci věří, že by konečná cena hodinek, které prý dosud nesou stopy měsíčního prachu, mohla atakovat rovný milion dolarů (přibližně 24 milionů korun).

Aktualizováno:

Za hodinky, které měl astronaut Dave Scott na Měsíci, zaplatil anonymní sběratel 1 625 000 dolarů (1,3 mil. dolarů byla cena hodinek, 325 tisíc provize aukční síně).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: R&R, Project Apollo Archive

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907