Hodinky z Měsíce jdou do aukce: Očekávaná cena je milion dolarů

14.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Všichni astronauté z mise Apollo fasovali stejné hodinky. Dave Scott, velitel mise Apollo 15, si ale pro jistotu přibalil i své vlastní. Jeho prozřetelnost se mu vyplatila - z erárního chronografu Omega Speedmaster totiž při jednom z jeho výstupů na Měsíc odpadlo sklíčko. K další procházce si proto vzal své záložní hodinky značky Bulova. Hodinky měl na sobě mimo jiné i v okamžiku, kdy pózoval pro slavnou fotografii s americkou vlajkou v Mons Hadley. Na rozdíl od erárních hodinek jeho vlastní v pořádku přežily téměř 5 hodiny na povrchu Měsíce i celou cestu domů na Zemi. 

Nápad přibalit si záložní hodinky se nyní veliteli Scottovi může vyplatit už podruhé - od 15. do 22. října budou jeho „měsíční hodinky“ k mání v aukční síni R&R. Vyvolávací cena je stanovena na 50 tisíc dolarů (asi 1,2 milionu korun), očekává se ale, že by se měla vyšplhat mnohem výš. Odborníci věří, že by konečná cena hodinek, které prý dosud nesou stopy měsíčního prachu, mohla atakovat rovný milion dolarů (přibližně 24 milionů korun).

Aktualizováno:

Za hodinky, které měl astronaut Dave Scott na Měsíci, zaplatil anonymní sběratel 1 625 000 dolarů (1,3 mil. dolarů byla cena hodinek, 325 tisíc provize aukční síně).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: R&R, Project Apollo Archive

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907