Homeless City: Seattle staví nové městečko pro lidi bez domova

20.05.2015 - Martin Reichman

V americkém Seattlu vznikl unikátní projekt mobilních městeček pro lidi bez domova, který pomáhá lidem na ulici, v jejich návratu do společnosti


Reklama

Americký Seattle hostí třetí největší populaci bezdomovců v USA. Statistiky nevládních organizací hovoří o více než 3 tisících lidí bez domova, kteří přespávají na ulici a 6 tisících dalších, kteří využívají služeb některého z azylových domů. V Seattlu proto již v roce 2008 vznikl zajímavý projekt bezdomoveckých stanových městeček, podporovaný tehdejším starostou Gregem Nickelsem.

Homeless City Nickelsville

Stanová městečka poskytovala na pozemcích města azyl několika desítkám bezdomovců. Kromě základního zázemí v podobě mobilních toalet a možnosti umýt se, nabízela lidem bez domova i práci při údržbě městečka a jeho okolí. Mezi nejznámější bezdomovecká sídliště patřil Nickelsville, ležící ve čtvrti Chinatown-International District, který v různých dobách hostil od 30 do 100 lidí bez domova.

Změna přišla s nástupem nového starosty, který pro projekty bývalého vedení neměl dostatek pochopení. Město vypovědělo pronájmy pozemků a snažilo se bezdomovecké stanové tábory zrušit. Do hry se dostaly i právní kličky. V roce 2011 vstoupilo v platnost nařízení, které opravňovalo náboženské spolky provozovat stanové kempy bez povolení a časového omezení. Ani to ale nestačilo, nezisková organizace provozující Nickelsville se dostala do dluhů a v červnu 2013 nechaly úřady Nickelsville uzavřít. Zdálo se, že se stanovými městečky pro lidi bez domova je definitivní konec.

Seattle staví Impossible City

Obrat k lepšímu přinesla až nezisková, obecně prospěšná organizace Sawhorse Revolution. Společnost, která se zabývá vzděláváním mládeže a neziskovými rozvojovými projekty, vyjednala s představiteli města pronájem nových pozemků a společně s církví se zavázala k financování nového bezdomoveckého tábora. Na crowdfundingovém portálu Indiegogo představila svůj plán na výstavbu jednoduchých obytných jednotek a zveřejnila systém jeho financování.

Projekt zahrnuje několik typů obytných buněk, vyrobených převážně z recyklovaných a odpadních materiálů. Buňky jsou také vybavené solárními panely, které obydlím dodávají ekologickou elektřinu. Nechybí ani toalety se systémem kompostování odpadu. Jednotlivé buňky a celé městečko je navíc koncipováno jako mobilní, může tak být v krátkém čase přemístěno do jiné lokality podle možností a potřeb města.

  • Zdroj textu:

    Seattle Times, Indiegogo, The Stranger

  • Zdroj fotografií: Sawhorse Revolution

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907