Honba za symbolem mužnosti

28.11.2014 - Lucie Paseková

Jedno staré lidové rčení praví: „Muž bez kníru je jako dům bez balkonu.“ A zvláště na Blízkém východě to bezesporu platí dodnes. Mnozí muži s nedostatečným porostem pod nosem si ho proto nechávají implantovat na některé ze specializovaných tureckých klinik


Reklama

Turecko zažívá boom turistiky za kníry. Jen v Istanbulu už nabízí implantaci této ozdoby mužské tváře přes 250 soukromých klinik. Mnoho z nich se přitom spojilo s cestovními kancelářemi a zahraničním zájemcům o perfektní kníry nabízí plný servis i s vyzvednutím na letišti a ubytováním v hotelu. Za originální kníry přitom zaplatíte minimálně dva tisíce eur, tedy asi padesát tisíc korun. Oproti evropským i americkým konkurentům jsou ale místní lékaři stále o dost levnější. Podle Irfana Atika, který si založil cestovní kancelář specializovanou právě na tento svérázný druh turistiky, přijíždí do Turecka za zmíněným účelem až padesát mužů denně. Většinu jeho zákazníků představují lidé z arabských zemí.

Knír podle Saddáma

Pánové neváhají podstoupit implantaci kníru z různých důvodů. Andrew Hammond, novinář a autor knih o arabské kultuře, přisuzuje silný význam především jeho dlouhé tradici a symbolice: „Mít knír bylo důležité už od Otomanské říše. Kulturně to myslím značí mužnost, moudrost a zkušenosti.“ Mohutným knírem se v těchto zemích vyznačoval například irácký diktátor Saddám Husajn. „Tradičně byl přepychový knír symbolem vysokého společenského postavení,“ potvrzuje také newyorská antropoložka Christa Salamandra. U mnoha mužů je ale patrná i snaha podobat se idolům z televize, jako například zpěvákovi Ibrahimu Tatlisesovi. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Men World BeardDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907