Horké jaro na Aljašce: Požáry udeřily brzy

09.06.2014 - Jan Miklín


Reklama

Letošní jaro přišlo na Aljašku v plné síle brzo a přineslo s sebou horké a suché počasí. Není divu, že již koncem května zde vypukly lesní požáry. Jeden z nich – oheň při řece Funny river severně od jezera Tustumena – měly v hledáčku i družice LANDSAT. Zatímco snímky ve viditelném spektru ukazují zejména oblaka dýmu vznášejícího se nad krajinu, fotografie v nepravých barvách složené i z infračerveného pásma přinášejí více detailů. Jasně můžeme odlišit řídký závoj dýmu, mohutné čepice oblak typu pyrocumulonimbus a zejména právě hořící místa.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907