Horkokrevný mladík nejslavnějším „turkobijcem“: Pozoruhodný osud Evžena Savojského

01.01.2016 - Jana Ládyová

Vzteklé problémové dítě. Chlapec, který utekl od rodiny. Poté nesmírně bohatý muž. A hlavně geniální vojevůdce


Reklama

Říkalo se o něm, že je neporazitelný. Skutečně: nebylo mnoho bitev, které by nevyhrál. Svedl jich dvacet čtyři, zraněn byl třináctkrát. V jedné z bitev dokonce tak vážně, že se léčil více než půl roku. Ba dokonce prý jeho život tehdy doslova visel na vlásku…

Malý a prchlivý

Evžen se narodil v Paříži v roce 1663 jako syn generála a později francouzského maršála Evžena Mořice de Soissons ze savojské dynastie a jeho manželky Olympie Mancini. Hoch moc krásy nepobral, navíc byl velice prchlivý. Zkrátka problémové dítě. V deseti letech za záhadných okolností Evženovi zemřel otec. Rodina poté chlapci naplánovala církevní dráhu. Ač nerad, začal se na ni připravovat. Toužil se však stát vojákem! Proč se divíme? Vždyť to měl v genech nejen po otci. I jeho dědeček Tomáš František Savojský se proslavil ve třicetileté válce. Evžen se proto nevzdával. Dvakrát prý žádal samotného Ludvíka XIV. o přidělení pluku, ale byl odmítnut. Důvod? Podle krále prý údajně při žádosti neprojevoval dostatečnou pokoru.

Raketová kariéra

Psal se rok 1683, když po prudké hádce na téma své budoucnosti rodinu opustil a uprchl. Kam? K největšímu nepříteli Francie: do Vídně k Habsburkům. Nejen metropole habsburské monarchie, ale doslova celá křesťanská Evropa byla právě v ohrožení! A oné slavné bitvy proti Turkům u Vídně se mladý Evžen Savojský ve vojsku svého bratrance Ludvíka Bádenského účastní. A zapíše se víc než skvěle! Ještě téhož roku jej povýší na velitele dragounského pluku. A to je mu teprve dvacet! Další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Sloužil třem habsburským císařům: Leopoldovi I., Josefovi I. i Karlovi VI. A na všechny měl nebývalý vliv. Když se v roce 1697 stal vrchním velitelem habsburských vojsk v Uhrách, bylo mu třicet čtyři let. V Uhrách ho bylo opravdu potřeba. Turecké nebezpečí nebylo zdaleka zažehnáno!

Nouzová dědička

Evžen Savojský se nikdy neoženil a nezplodil ani žádné potomky. Zemřel těžce nemocný ve dvaasedmdesáti letech v Belvederu ve Vídni. Všechen jeho rozsáhlý majetek v hodnotě 1,8 miliónu zlatých po jeho smrti v roce 1436 připadl neteři Marii Anně Viktorii Savojské, dceři Evženova staršího bratra. Mimochodem slavný vojevůdce ji vůbec neznal a nikdy se s ní nesetkal. A šťastná dědička? Vše obratem ruky a velmi výhodně prodala. Komu? No přece Habsburkům!  

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907