Horkokrevný mladík nejslavnějším „turkobijcem“: Pozoruhodný osud Evžena Savojského

01.01.2016 - Jana Ládyová

Vzteklé problémové dítě. Chlapec, který utekl od rodiny. Poté nesmírně bohatý muž. A hlavně geniální vojevůdce


Reklama

Říkalo se o něm, že je neporazitelný. Skutečně: nebylo mnoho bitev, které by nevyhrál. Svedl jich dvacet čtyři, zraněn byl třináctkrát. V jedné z bitev dokonce tak vážně, že se léčil více než půl roku. Ba dokonce prý jeho život tehdy doslova visel na vlásku…

Malý a prchlivý

Evžen se narodil v Paříži v roce 1663 jako syn generála a později francouzského maršála Evžena Mořice de Soissons ze savojské dynastie a jeho manželky Olympie Mancini. Hoch moc krásy nepobral, navíc byl velice prchlivý. Zkrátka problémové dítě. V deseti letech za záhadných okolností Evženovi zemřel otec. Rodina poté chlapci naplánovala církevní dráhu. Ač nerad, začal se na ni připravovat. Toužil se však stát vojákem! Proč se divíme? Vždyť to měl v genech nejen po otci. I jeho dědeček Tomáš František Savojský se proslavil ve třicetileté válce. Evžen se proto nevzdával. Dvakrát prý žádal samotného Ludvíka XIV. o přidělení pluku, ale byl odmítnut. Důvod? Podle krále prý údajně při žádosti neprojevoval dostatečnou pokoru.

Raketová kariéra

Psal se rok 1683, když po prudké hádce na téma své budoucnosti rodinu opustil a uprchl. Kam? K největšímu nepříteli Francie: do Vídně k Habsburkům. Nejen metropole habsburské monarchie, ale doslova celá křesťanská Evropa byla právě v ohrožení! A oné slavné bitvy proti Turkům u Vídně se mladý Evžen Savojský ve vojsku svého bratrance Ludvíka Bádenského účastní. A zapíše se víc než skvěle! Ještě téhož roku jej povýší na velitele dragounského pluku. A to je mu teprve dvacet! Další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Sloužil třem habsburským císařům: Leopoldovi I., Josefovi I. i Karlovi VI. A na všechny měl nebývalý vliv. Když se v roce 1697 stal vrchním velitelem habsburských vojsk v Uhrách, bylo mu třicet čtyři let. V Uhrách ho bylo opravdu potřeba. Turecké nebezpečí nebylo zdaleka zažehnáno!

Nouzová dědička

Evžen Savojský se nikdy neoženil a nezplodil ani žádné potomky. Zemřel těžce nemocný ve dvaasedmdesáti letech v Belvederu ve Vídni. Všechen jeho rozsáhlý majetek v hodnotě 1,8 miliónu zlatých po jeho smrti v roce 1436 připadl neteři Marii Anně Viktorii Savojské, dceři Evženova staršího bratra. Mimochodem slavný vojevůdce ji vůbec neznal a nikdy se s ní nesetkal. A šťastná dědička? Vše obratem ruky a velmi výhodně prodala. Komu? No přece Habsburkům!  

 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ještě v červenci 1942 bylo naživu 80 % budoucích obětí holocaustu. O 11 měsíců později však byl tento poměr přesně opačný. Čím méně se Němcům dařilo na východní frontě, tím více zvyšovali své úsilí ve věci tzv. konečného řešení židovské otázky.

Zajímavosti

Čtyři a půl metru dlouhá ankylorhiza s tlamou plnou zubů děsila vše živé v oceánu období oligocénu.

Věda

Extrémně velký

Název: Extrémně velký dalekohled (Extremely Large Telescope, ELT)
Průměr: 39,3 m
V provozu od roku: 2025

Čím je průměr objektivu větší, tím víc světla může teleskop soustředit a tím víc podrobnějších informací získat… Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak něco nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s průměrem 100 m, což se však ukázalo být nad současné technické i finanční možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou konstrukci menšího, ale přesto mimořádně velkého dalekohledu ELT – Extremely Large Telescope.

Projekt počítá s přístrojem o průměru 39,3 m. Primární zrcadlo se bude skládat ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 m a tloušťce pouhých 50 mm. Do optické soustavy se začlení zrcadla systému adaptivní optiky, kvůli kompenzaci neostrosti snímků způsobené neklidem atmosféry. Jedno z nich bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů, tzv. aktuátorů, s úkolem „zakřivovat“ zrcadlo v závislosti na stavu ovzduší 1 000krát za sekundu, čímž se dosáhne mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění observatoře horu Cerro Armazones v chilské oblasti Antofagasta, v nadmořské výšce přes 3 000 m. Teleskop má chránit otáčivá kopule o průměru 86 m. Stavební úpravy terénu započaly v červnu 2014 a o tři roky později, 29. května 2017, byl slavnostně položen základní kámen obřího teleskopu.

Německá firma SCHOTT ve své továrně v Mainzu loni v lednu úspěšně odlila prvních šest segmentů primárního zrcadla, které po procesu pomalého chladnutí čeká ještě řada tepelných úprav. Následně budou vybroušena do správného tvaru a pokovena s přesností 15 nm na celé optické ploše. Obojí zajistí francouzská společnost Safran Reosc, jež se ujme rovněž testování zrcadel.

ELT se stane největším okem lidstva, jaké kdy vzhlíželo k obloze, a může revolučně změnit naše vnímání vesmíru. Jeho úkolem bude řešit celou řadu vědeckých záhad, jež mohou pomoct osvětlit naše vlastní kořeny, včetně pátrání po známkách života na planetách podobných Zemi, studia povahy temné energie a temné hmoty nebo sledování raných stadií vývoje vesmíru. Zároveň zcela jistě přinese řadu nových otázek, které dnes nedokážeme ani odhadnout. První pozorování by se mělo uskutečnit v roce 2025.

Vesmír

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

Historie

Přestože se ofenziva nevyvíjela podle plánu, von Hindenburg s Ludendorffem obdrželi vysoká vyznamenání.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907