Houby pěstované mravenci se mění stejně jako lidské plodiny

13.09.2015 - Stanislav Mihulka

Jak se zdá, zemědělství má podobný vliv na plodiny, ať už ho praktikují lidé anebo mravenci


Reklama

Mravenci střihači (Atta) pěstují na nastříhaných listech houby už asi 50 milionů let. Vědci zjistili, že se dotyčné houby mění stejně jako plodiny, které si pro sebe pěstujeme my.

Když si lidé ochočili pšenici, banán nebo třeba tabák, tak se jim při tom znásobil genom. U hub je to stejné. Houby intenzivně pěstované mravenci mají několikanásobně větší genom než jim blízce příbuzné druhy.

Soužití s mravenci se přizpůsobují i geny pěstovaných hub. Vše nasvědčuje tomu, že si vyvinuli geny napomáhající trávení čerstvého materiálu a také geny, díky nimž jsou houby atraktivnější pro mravence střihače, kteří je o to raději pěstují.

Mravenci zároveň nemohou tvrdit, že by z pěstování hub nic neměli. Mraveniště mravenců střihačů jsou oproti primitivním pěstitelům hub asi tisíckrát početnější.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Journal of Evolutionary Biology

  • Zdroj fotografií: Bandwagonman / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907