Houfy kapustňáků: Floridská oblast Crystal River připomíná pláž plnou rekreantů

22.10.2022 - Marek Telička

Nejvíce kapustňáků širokonosých žije v Crystal River, což je oblast na severozápadě Floridy. Jde o místo protkané vodními kanály a řekami, které všechny ústí do Mexického zálivu. Občas to zde vypadá jako na zaplněné pláži uprostřed sezony

<p>Kapustňáci mají floridskou oblast Crystal River velmi rádi a v sezoně sem připlouvají po stovkách. Někteří z nich jsou i stálými obyvateli tohoto vodního bludiště.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Kapustňáci mají floridskou oblast Crystal River velmi rádi a v sezoně sem připlouvají po stovkách. Někteří z nich jsou i stálými obyvateli tohoto vodního bludiště. (foto: Shutterstock)


Reklama

Kapustňáci patří do řádu sirén (Sirenia), který dostal jméno podle Sirén, jež v antických bájích vábily mořeplavce zpěvem do záhuby. Pro běžného člověka by hlasové projevy těchto vodních živočichů asi nebyly dostatečným lákadlem, ale i tak jsou to skutečně neobyčejní tvorové. Do širšího rodinného kruhu kapustňáků patří sloni a svišťům podobní damani. Ačkoli jde o zcela odlišná zvířata (vzhledově i životním prostředím), fosilní nálezy a testy DNA ukazují, že v pravěku měli tito tvorové společného předka

Milovníci teplých vod

Rod kapustňáků je dnes zastoupen pouze třemi zdokumentovanými druhy, z nichž nejznámější a nejpočetnější jsou kapustňáci širokonosí (Trichechus manatus). Jsou asi 3 metry dlouzí a váží 400–600 kilogramů přičemž samičky jsou větší než samci. Žijí v mělké slané i sladké vodě podél pobřeží a byli pozorováni dokonce ve vodách o hloubce pouhých 40 centimetrů. K životu potřebují alespoň pravidelně dostupný zdroj sladké vody. Výzkumy naznačují, že za příliš dlouhého pobytu pouze ve slané vodě jsou dehydrovaní.

V průběhu roku migrují v závislosti na teplotě, protože potřebují vodu teplou přinejmenším 20 °C. Na podzim a v zimě se proto shromažďují v přírodních a uměle vzniklých rezervoárech s dostatečně prohřátou vodou. Nejvíce kapustňáků širokonosých žije v Crystal River, což je oblast na severozápadě Floridy. Jde o místo protkané vodními kanály a řekami, které všechny ústí do Mexického zálivu.

TIP: Ze života na podmořských pastvinách: Floridští kapustňáci širokonosí

S kapustňáky je možné se potápět, takže na internetu můžete najít množství fotografií z bezprostřední blízkosti. Zde představený pohled, který dobře dokumentuje nahloučení teplomilných zvířat v mělké prohřáté vodě, je ale dost vzácný. Tak trochu evokuje letecký pohled na pláž zaplněnou rekreanty, kteří odmítli pláž opustit i poté, co ji zaplavila přílivová vlna. 

Letecký pohled na ústí řeky Crystal River. (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907