Hrdinka z Gaety s manželem Františkem II.

06.11.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Svou italskou cestu nastoupila princezna Marie Bavorská, sestra slavnější rakouské císařovny Alžběty, roku 1859, kdy se provdala za Františka II. Neapolsko-Sicilského. Postu královny obojí Sicílie si však užívala jen krátce. Italský lid volal po sjednocení země a Giuseppe Garibaldi jeho hlas vyslyšel. Po obsazení Neapole byli královští manželé nuceni uchýlit se do pevnosti Gaeta, která Marii vynesla přezdívku "hrdinka z Gaety". Prokázala neuvěřitelné odhodlání a odvahu, když neváhala vzít zbraň do ruky a postavit se nepřátelům. I přesto ale bylo osazenstvo pevnosti donuceno roku 1861 kapitulovat. Ani další osud neměla Marie jednoduchý. S manželem dostali od papeže Pia IX. k užívání palác Farnese, ale po dokončení sjednocovacího procesu odešli do pařížského exilu.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907