„Hrdinství“ sedmé kavalerie

13.06.2014 - Redakce Válka Revue

Odplata sedmé kavalerie u Wounded Knee


Reklama

Sedmý jízdní pluk armády Spojených států amerických jen o vlásek unikl zničení ve známé bitvě u Little Bighornu 25. června 1876. Po nahrazení víc jak 50% ztrát novými rekruty se jednotka znovu zpojila do indiánských válek. Koncem roku 1890 znovuvytvořený pluk obklíčil tábor Hunkpapů a Minikonžuů u potoka Wounded Knee (Poraněné koleno). 

Indiáni se chystali složit zbraně, ale hluchý válečník jménem Černý kojot nerozuměl pokynům a nechtěl se své pušky vzdát. Dva vojáci s ním zacloumali a z ručnice vyšel výstřel. Indiánští bojovníci se vrhli ke zbraním a strhla se přestřelka. Kulomety podporovaná sedmá kavalerie ale velice rychle rozhodla boj ve svůj prospěch. Jezdci  pobili asi 300 většinou bezbranných indiánů. Za tento pochybný úspěch zaplatili ztrátou tří desítek vlastních vojáků zabitých většinou vlastní zběsilou palbou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907