Souboj o dominanci: hroch je jako nebezpečný tank

06.05.2013 - redakce 100+1

<p>Hitlerův bunkr, v němž nakonec vůdce spáchal sebevraždu, vznikl rozšířením leteckého krytu pod budovou kancléřství</p>

Hitlerův bunkr, v němž nakonec vůdce spáchal sebevraždu, vznikl rozšířením leteckého krytu pod budovou kancléřství


Reklama

Hroch je jedním z nejtěžších zvířat Afriky – váží až tři tuny. Je vysoký 1,5 m a dlouhý až 4,6 m. Při širokém rozevírání tlamy (až do úhlu 150°) hroch jednak vypouští přebytečné plyny vzniklé trávením, ale také hrozí jiným jedincům, a ukazuje při tom své ohromné zuby. Jeho neustále dorůstající špičáky mohou i s kořeny měřit až 70 cm a vážit 4 kg.

Hroši asi 18 hodin denně tráví ve vodě, z níž jim často vyčuhují jen uši a nozdry. Jsou k tomu dobře uzpůsobeni: mají uzavíratelné nozdry a mezi prsty krátkou plovací blánu. Ve vodě jsou velmi obratní, uplavou až 30 km a potopí se na 5 až 10 minut. Hroší kůže je velmi citlivá na slunce, vylučuje proto načervenalý sliz, který ji chrání před UV zářením a infekcemi. Starší literatura proto dokonce uvádí, že hroši potí krev.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907