Hubble zachytil superjasnou hvězdokupu v srdci Mléčné dráhy

23.07.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Atypická otevřená hvězdokupa Paterčata (Quintuplet), leží vedle supermasivní černé díry v galaktickém středu Mléčné dráhy. Quintuplet vznikl před 4 milióny let a nachází se v souhvězdí Střelce, ve vzdálenosti 100 světelných let od středu Galaxie a 25 tisíc světelných let od Země. Hvězdokupa je domovem mimořádně vzácných hvězd, známých jako svítivé modré proměnné (Luminous Blue Variable) - V4650 Sgr a Pistolové hvězdy. Povaha hvězd v této hvězdokupě nebyla dlouho úplně jasná a teprve nedávno vědci přišli na to, že se jedná o superhmotné dvojhvězdy, které se blíží ke konci svého života. 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ESA/NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907