Předpověď počasí pro Saturn: na severním pólu hurikán

02.05.2013 - Pavel Nygrýn

<p>Roztoče pojmenovaného podle zpěvačky Lopezové našli vědci poblíž korálového útesu Bajo de Sico u Portorika. Je přeborníkem v potápění – vědci jej našli v hloubce 70 metrů.</p>

Roztoče pojmenovaného podle zpěvačky Lopezové našli vědci poblíž korálového útesu Bajo de Sico u Portorika. Je přeborníkem v potápění – vědci jej našli v hloubce 70 metrů.


Reklama

Barvy na fotografii jsou umělé, sonda Cassini fotila pomocí několika filtrů, částečně v infračerveném spektru. Odstíny tak odpovídají hloubce Saturnovy atmosféry - červená v oku hurikánu patří nejhlubším vrstvám. Všimněte si také, že okolí bouře má tva hexagonu. A ještě měřítko: červený střed hurikánu má v průměru více než 2 500 km.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907