Hvězdář se stříbrným nosem

20.10.2015 - Jitka Cíhová

Tycho Brahe byl osobností, která už za svého života budila údiv a úžas a to zdaleka nejen díky svému nevšednímu intelektu. Slavnému Dánovi totiž chyběla špička nosu, kterou mu v mládí uťala šavle vzdáleného příbuzného, a tuhle část nahradil kousek stříbra. Tento vynikající vědec se díky svému přátelství s Tadeášem Hájkem z Hájku pevně spojil s pražskou intelektuální elitou.


Reklama

Věda nebo pavěda?

Dnes bývá astrologie vědci zatracována jako podvodný paskvil, který sestavuje na základě nesmyslné symboliky podezřelé horoskopy, jimiž velmi umně mlží předpověď budoucích událostí. Pak si z neurčitého výkladu vybere každý co chce a případné neshody se skutečnými událostmi astrolog-podvodník obratně vysvětlí.

Ale v 16. století byly ještě astrologie a astronomie (tedy věda o hvězdách a jiných vesmírných tělesech v dnešním slova smyslu) propojeny do jednoho oboru, jemuž se ovšem říkalo astrologie. Postavení hvězd, planet a jiných těles se zkoumalo nejen kvůli horoskopům, ale také kvůli orientaci při cestování na souši a na moři. A většinu astrologů zkrátka fascinoval vesmír jako takový. K nim patřil i Tycho Brahe. I on sestavoval horoskopy, ale zajímal ho především pohyb nebeských těles.

Brahe a Kepler

Setkání dvou vynikajících učenců Tycha Braha a Jana Keplera na pražském dvoře bývá dodnes prezentováno, jako jedna z nejplodnějších vědeckých událostí své doby. Není pochyb o tom, že mladší Kepler použil výsledky Tychova pozorování ke své vědecké práci, ale jejich vztah nebyl zrovna ideální. Kepler si o svém učiteli poznamenal do deníku: „Dvůr ho zde zcela zničil. Nebyl člověkem, jenž by s kýmkoli bez hodně těžkých srážek mohl žíti, natož s muži vysoko postavenými, se sebevědomými rádci králů a knížat.“ Brahe začal být unavený, na dvoře se neorientoval a stával se čím dál tím podrážděnějším. Po čase již bylo zjevné, že nejde o symptomy únavy, ale o nemoc. Rostoucí prchlivost, náhlé výkyvy nálad, přehnané sebevědomí, nadměrné pití, to vše charakterizovalo dánského hvězdáře v roce 1601. Jednoho říjnového dne zasedl k tabuli a po nočním hodování u něj překvapivě rychle propuklo selhání ledvin s následnou otravou organismu zplodinami látkové výměny. Zemřel asi o 11 dnů později po dlouhém utrpení.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907