Hvězdář se stříbrným nosem

20.10.2015 - Jitka Cíhová

Tycho Brahe byl osobností, která už za svého života budila údiv a úžas a to zdaleka nejen díky svému nevšednímu intelektu. Slavnému Dánovi totiž chyběla špička nosu, kterou mu v mládí uťala šavle vzdáleného příbuzného, a tuhle část nahradil kousek stříbra. Tento vynikající vědec se díky svému přátelství s Tadeášem Hájkem z Hájku pevně spojil s pražskou intelektuální elitou.


Reklama

Věda nebo pavěda?

Dnes bývá astrologie vědci zatracována jako podvodný paskvil, který sestavuje na základě nesmyslné symboliky podezřelé horoskopy, jimiž velmi umně mlží předpověď budoucích událostí. Pak si z neurčitého výkladu vybere každý co chce a případné neshody se skutečnými událostmi astrolog-podvodník obratně vysvětlí.

Ale v 16. století byly ještě astrologie a astronomie (tedy věda o hvězdách a jiných vesmírných tělesech v dnešním slova smyslu) propojeny do jednoho oboru, jemuž se ovšem říkalo astrologie. Postavení hvězd, planet a jiných těles se zkoumalo nejen kvůli horoskopům, ale také kvůli orientaci při cestování na souši a na moři. A většinu astrologů zkrátka fascinoval vesmír jako takový. K nim patřil i Tycho Brahe. I on sestavoval horoskopy, ale zajímal ho především pohyb nebeských těles.

Brahe a Kepler

Setkání dvou vynikajících učenců Tycha Braha a Jana Keplera na pražském dvoře bývá dodnes prezentováno, jako jedna z nejplodnějších vědeckých událostí své doby. Není pochyb o tom, že mladší Kepler použil výsledky Tychova pozorování ke své vědecké práci, ale jejich vztah nebyl zrovna ideální. Kepler si o svém učiteli poznamenal do deníku: „Dvůr ho zde zcela zničil. Nebyl člověkem, jenž by s kýmkoli bez hodně těžkých srážek mohl žíti, natož s muži vysoko postavenými, se sebevědomými rádci králů a knížat.“ Brahe začal být unavený, na dvoře se neorientoval a stával se čím dál tím podrážděnějším. Po čase již bylo zjevné, že nejde o symptomy únavy, ale o nemoc. Rostoucí prchlivost, náhlé výkyvy nálad, přehnané sebevědomí, nadměrné pití, to vše charakterizovalo dánského hvězdáře v roce 1601. Jednoho říjnového dne zasedl k tabuli a po nočním hodování u něj překvapivě rychle propuklo selhání ledvin s následnou otravou organismu zplodinami látkové výměny. Zemřel asi o 11 dnů později po dlouhém utrpení.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907