Hvězdný kolotoč v chilském ráji astronomů

29.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Snímek, pořízený Alexandrem Santernem, zachycuje hvězdné kružnice okolo jižního nebeského pólu nad observatoří La Silla v Chile. Každá jednotlivá kruhová stopa zobrazuje jednu hvězdu, jejíž pohyb po obloze způsobený rotací Země byl zachycen díky dlouhé expoziční době.

Ráj astronomů

La Silla stojí na okraji chilské pouště Atacama v nadmořské výšce asi 2 400 metrů a nabízí vynikající pozorovací podmínky pro snímky s dlouhou expozicí, jako je právě tento. Mimochodem na La Sille bývá přes 300 jasných nocí za rok!

Na observatoři pracuje mnoho dalekohledů ESO a také národních přístrojů. Vlevo na nejvyšším vrcholku stojí dalekohled ESO, na kterém v současnosti pracuje přední světový hledač exoplanet: HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). K dalším dalekohledům na La Sille, které jsou vidět na obrázku, patří NTT (New Technology Telescope), švýcarský dalekohled Leonharda Eulera, Schmidtův dalekohled ESO, dalekohled MPG/ESO se stříbrnou kopulí, dánský dalekohled a další dalekohled ESO. Se všemi těmito zařízeními je La Silla jednou z vědecky nejproduktivnějších pozemních observatoří na světě.

  • Zdroj textu:

    Flickr, ESO

  • Zdroj fotografií: Alexandre Santerne

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907