Hvězdný kolotoč v chilském ráji astronomů

29.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Snímek, pořízený Alexandrem Santernem, zachycuje hvězdné kružnice okolo jižního nebeského pólu nad observatoří La Silla v Chile. Každá jednotlivá kruhová stopa zobrazuje jednu hvězdu, jejíž pohyb po obloze způsobený rotací Země byl zachycen díky dlouhé expoziční době.

Ráj astronomů

La Silla stojí na okraji chilské pouště Atacama v nadmořské výšce asi 2 400 metrů a nabízí vynikající pozorovací podmínky pro snímky s dlouhou expozicí, jako je právě tento. Mimochodem na La Sille bývá přes 300 jasných nocí za rok!

Na observatoři pracuje mnoho dalekohledů ESO a také národních přístrojů. Vlevo na nejvyšším vrcholku stojí dalekohled ESO, na kterém v současnosti pracuje přední světový hledač exoplanet: HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). K dalším dalekohledům na La Sille, které jsou vidět na obrázku, patří NTT (New Technology Telescope), švýcarský dalekohled Leonharda Eulera, Schmidtův dalekohled ESO, dalekohled MPG/ESO se stříbrnou kopulí, dánský dalekohled a další dalekohled ESO. Se všemi těmito zařízeními je La Silla jednou z vědecky nejproduktivnějších pozemních observatoří na světě.

  • Zdroj textu:

    Flickr, ESO

  • Zdroj fotografií: Alexandre Santerne

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Divoké páření královny a trubce za letu

Věda

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír
Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907