Hvězdný systém Rho Ophiuchi a jeho nádherně probarvené okolí

29.07.2014 - Redakce


Reklama

Oblaka obklopující hvězdný systém Rho Ophiuchi patří k nejbližším regionům, v nichž se tvoří mladé hvězdy. Rho Ophiuchi je binární hvězdný systém, který na obrázku vyobrazen v barevném obležení vpravo. Systém je vzdálen pouhých 400 světelných let a rozpoznáte jej podle nádherně zbarveného okolí, které zahrnuje červenou emisní mlhovinu a řadu světlých a tmavých prachových linek.

Vpravo nahoře se pak nachází hvězdný obr Antares jako žlutá tečka v molekulárním oblaku. Dole se pak nachází IC 4592, mlhovina Hlavy modrého koně. Modrá záře v okolí oka koně a dalších hvězd na obrázku je reflexní mlhovina z jemného prachu. Většina těchto objektů je vidět i malým dalekohledem, detaily pak ohladí kamera s dlouhou expozicí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Rogelio Bernal AndreoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907