Hvězdokupa Palomar 12: Na cestě vstříc Mléčné dráze

17.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Palomar 12 je kulová hvězdokupa nacházející se na okraji Mléčné dráhy. Je ale jiná než většina ostatních hvězdokup. Astronomové zjistili, že Palomar 12 je asi o třetinu mladší, než okolní hvězdokupy v této oblasti. Věk hvězdokup zrozených ve stejné oblasti by přitom měl být přibližně stejný.

Následné pátrání odhalilo, že Palomar 12 je ve skutečnosti velkým cestovatelem. Před 1,7 miliardy let se tato hvězdokupa slapovou silou oddělila od svého původního domova – trpasličí eliptické galaxie Sagittarius. Tato 6,5 miliardy let stará trpasličí galaxie se nachází za hranicí Mléčné dráhy, přibližně 50 tisíc světelných let od jejího středu. Hvězdokupa Palomar 12 tedy musela urazit velkou vzdálenost. Velké štěstí ji ale na cestě vesmírem nepotkalo. Palomar 12 se postupně trhá a je spotřebovávána silou Mléčné dráhy.

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: ESA, Hubble & NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907