Hvězdokupa Palomar 12: Na cestě vstříc Mléčné dráze

17.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Palomar 12 je kulová hvězdokupa nacházející se na okraji Mléčné dráhy. Je ale jiná než většina ostatních hvězdokup. Astronomové zjistili, že Palomar 12 je asi o třetinu mladší, než okolní hvězdokupy v této oblasti. Věk hvězdokup zrozených ve stejné oblasti by přitom měl být přibližně stejný.

Následné pátrání odhalilo, že Palomar 12 je ve skutečnosti velkým cestovatelem. Před 1,7 miliardy let se tato hvězdokupa slapovou silou oddělila od svého původního domova – trpasličí eliptické galaxie Sagittarius. Tato 6,5 miliardy let stará trpasličí galaxie se nachází za hranicí Mléčné dráhy, přibližně 50 tisíc světelných let od jejího středu. Hvězdokupa Palomar 12 tedy musela urazit velkou vzdálenost. Velké štěstí ji ale na cestě vesmírem nepotkalo. Palomar 12 se postupně trhá a je spotřebovávána silou Mléčné dráhy.

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: ESA, Hubble & NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907