Ibuprofen v hlavní roli: Jak předejít Parkinsonově chorobě

16.07.2013 - Zuzana Teličková

Některé léky mohou mít na zdraví člověka kromě negativních vedlejších účinků také nečekaně pozitivní dopad. Jedním z nich je pravděpodobně ibuprofen


Reklama

Vliv oblíbeného léku na organizmus zkoumal Xiang Gao z Harvardské školy veřejného zdraví v Bostonu. Studie se zúčastnilo 136 474 dobrovolníků, kteří po dobu šesti let zaznamenávali všechny nesteroidní protizánětlivé léky, které užívali. Během této doby onemocnělo Parkinsovou chorobou celkem 293 účastníku výzkumu. Ukázalo se, že lidé, kteří brali pravidelně ibuprofen, měli o 40 % nižší riziko onemocnění touto chorobou než lidé, kteří nebrali žádná analgetika či protizánětlivé přípravky anebo užívali místo ibuprofenu aspirin či paracetamol. Vyšší dávky ibuprofenu ještě více snižovaly pravděpodobnost onemocnění Parkinsonovou chorobou. Výsledky přitom neovlivnil ani věk, kouření či pití kávy. Gao by rád provedl další výzkum, který se pokusí objasnit mechanizmus zodpovědný za snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby u lidí užívajících ibuprofen. Pokud se mu to podaří, může pomoci milionům lidí po celém světě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907