Perský vynález i výsada králů: Jak se zrodila zmrzlina a jak vznikl zmrzlinový kornout

10.10.2021 - Vladimír KoubaNení jasné, kdo a kde vyrobil první zmrzlinu, ale v historii máme zaznamenáno několik zpráv. Podle některých známek se zdá, že pokrmy podobné zmrzlině lidé konzumovali už Persii kolem roku 550 př. n. l. Rovněž máme zprávy o tom, že římský císař Nero nechal shromáždit led z Apeninských hor k výrobě prvního sorbetu smíchaného s medem a vínem. Další historické záznamy pak hovoří o původu zmrzliny v Mongolské říši a jejím rozšíření během mongolské expanze.

TIP: Zmrzlina pro gurmány: Slaninová, cikádová nebo s příchutí humřích rolek

Rozšíření po celé Evropě je někdy přičítáno arabským obchodníkům, ale častěji Marcu Polovi. Zmrzlinu prý milovala Kateřina Medicejská a anglický král Karel I. byl prý „zmrzlým sněhem“, který mu nabídl jeho cukrář, nadšen natolik, že mu nabídl doživotní důchod výměnou za zachování tajemství receptury, aby byla zmrzlina pouze královskou výsadou. Tuto legendu však nepotvrzují žádné spolehlivé historické prameny.

Kornout z nouze

Známý oplatkový kornout údajně vznikl jako východisko z nouze. Prodejci zmrzliny na světové výstavě v St. Louis v roce 1904 prý došly kartonové výlisky, v nichž zmrzlinu podával. Prodejce v sousedním syrském vaflovém stánku, který v horku neměl s prodejem úspěch, údajně nabídl, že vyrobí kornouty srolováním svých vaflí a novinka se rychle ujala.


Další články v sekci