Indická sonda MOM a americká MAVEN již jen necelých 100 dní od Marsu

25.06.2014 - Petr Broža

Na cestě k Marsu jsou nyní hned dvě družice. Historicky první indická, Mars Orbiter Mission, a americká MAVEN. Oběma zbývá již méně než 100 dní a 100 milion kilometrů k cíli


Reklama

První indická sonda směřující k Rudé planetě, Mars Orbiter Mission neboli MOM, byla 16. června už jen 100 milionů kilometrů a současně 100 dní od příletu k Marsu. Na své historické rande by měla dorazit 24. září.

Současně s indickou družicí míří k Marsu také americká MAVEN, která oslavila 100 dní od Marsu jen o pár dní dříve, 13. června. K Marsu doletí MAVEN jen o 48 hodin dříve, a to 21. září.

Poté, co proletí 1 350 kg těžká sonda MOM vesmírem, zakotví na oběžné dráze Rudé planety, kde bude studovat především atmosféru a sledovat stopy metanu; ten by mohl být biologického původu, tedy pokud na Marsu někdy existoval život.

Společně MOM a MAVEN by měly výrazně zlepšit naše znalosti o atmosféře a připravit Rudou planetu pro případné osídlení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Universe Today

  • Zdroj fotografií: ISRODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907