Indonésie 10 let po ničivém tsunami: Obnova země v plném proudu

29.04.2015 - redakce 100+1

Na druhý svátek vánoční, 26. prosince 2004, vzniklo u severozápadního pobřeží indonéského ostrova Sumatry mohutné zemětřesení o síle devět stupňů Richterovy stupnice. Na pobřeží se ničivá vlna zvedla až do výšky deseti metrů a v závislosti na tvaru terénu pak s brutální silou pronikla až dva kilometry hluboko do vnitrozemí.

Posun tektonických desek uvedl do pohybu miliony tun vody a vyvolal mořskou vlnu, tzv. tsunami, která se šířila celým Indickým oceánem rychlostí až 700 kilometrů za hodinu. Katastrofa zasáhla 11 zemí, kromě nejbližší Indonésie zasáhla i Thajsko, Indii, Srí Lanku a dosáhla i do východní Afriky. Celkem si tato přírodní katastrofa vyžádala přes 230 tisíc obětí na životech, mezi nimiž byla spousta cizinců. Jak vypadají místa zdevastovaná ohromující silou tsunami po 10 letech?

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907