Indonéští létající draci z korun stromů: Nechrlí oheň a nežerou princezny

16.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Možná vás to překvapí, ale draci skutečně existují. Nežerou sice princezny, nechrlí oheň a technicky vzato jsou to spíše létající ještěrky, ale jinak jsou to draci každým coulem.

Draco volans, tedy dráček létavý, je štíhlý, dlouhoocasý ještěr z čeledi agamovitých. Po obou stranách těla má kožní řasu, kterou v případě potřeby pomocí pohyblivých prodloužených žeber napne a využívá ji k plachtění. Je to jeho způsob, jak se uniknout predátorům.

Dráčci většinu svého života tráví na jednom místě, obvykle v blízkém okolí svého domovského stromu. Nerodí se ale ve větvích, nýbrž na zemi - samičky kladou svá vejce do hlíny pod stromy, kde je přibližně jeden den hlídají. Poté je nechají svému osudu a vrací se do bezpečí koruny stromu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907