Infografika: ESA a její vesmírná flotila družic

13.05.2013 - Petr Broža

Nejen americká NASA posílá do vesmíru svoje družice. Také evropská ESA se snaží a na různých místech Sluneční soustavy má své zástupce


Reklama

Aktuální mise

SOHO – Solar and Heliospheric Observatory (sluneční a heliosférická observatoř) je kosmická sonda vypuštěná 2. prosince 1995 určená ke studiu Slunce, která začala svou činnost v květnu 1996. Původně plánovaná jako dvouletá mise, SOHO pracuje už více než 16 let a kromě vědeckého výzkumu je hlavním zdrojem dat o Slunci na předpověď vesmírného počasí

Venus Express – družice určená pro průzkum planety Venuše, především chemického složení a dynamiky její atmosféry. Na oběžné dráze je od roku 2006 a její mise již byla jednou prodloužena.

Cluster – celkem 4 sondy, které zkoumají zemskou magnetosféru a vliv, jaký na ni má sluneční vítr. Sondy jsou umístěny v rozích čtyřstěnu (tetrahedrální pozice). V podstatě jde o Cluster II, původní mise z roiku 1996 skončila havárií při startu.

Proba-2 – Jak už název napovídá, jedná se především o zkušební sondu, která na oběžné dráze (již více než tři roky) zkouší vědecké vybavení pro výzkum vesmíru.

Mars Express – planetární sonda určená ke studiu planety Mars z oběžné dráhy okolo ní. Po Mars Global Surveyor a Mars Odyssey se stala třetí orbitální sondou činnou u Marsu a první planetární sondou ESA vůbec. Na oběžné dráze je od roku 2003 a její původní mise již byla jednou prodloužena.

Cassini-Huygens – americká sonda Cassini, která od roku 2004 krouží okolo Saturnu, sebou nesla i přistávací pouzdro Huygens. To úspěšně přistálo na měsíci Titan počátkem roku 2005 a několik hodin vysílalo k Zemi naměřená data.

Rosetta – sonda určená primárně pro průzkum jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Té dosáhne po desetileté misi v roce 2014, během které absolvuje několik průletů kolem Země, Marsu a planetek (2867) Šteins a (21) Lutetia. Po navedení na dráhu kolem komety vysadí na její povrch malé přistávací pouzdro Philae vybavené přístroji pro přímé zkoumání kometárního jádra.

Plánované mise

Solar Orbiter – plánované vypuštění v roce 2017. Sonda bude měřit a zkoumat vnitřní heliosféru a vlastnosti slunečního větru a také polární oblasti Slunce, které jsou ze Země hůře dostupné.

BepiColombo – společná mise ESA a Japonské vesmírné agentury (JAXA) k planetě Merkur. Mise je stále ve fázi plánování, kvůli nedostatku peněz byla zrušena sonda na povrch Merkuru. Plánovaný start 2015.

JUICE – pod zkratkou, která vznikla ze slov The JUpiter ICy Moon Explore, se skrývá sonda určená pro výzkum velkých měsíců Jupitera: Ganymed, Callisto a Europa. Mise je připravována na rok 2022.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda
Zajímavosti

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907