Plán NASA na průzkum měsíce Europa nabírá reálných kontur. Europa totiž obsahuje podpovrchový oceán, který by mohl skrývat život. Celkový objem vody na měsíci by pak měl být dokonce větší než na Zemi
Europa je jeden z galileovských měsíců Jupitera, který je jen o málo menší než náš Měsíc; Měsíc je co do velikosti pátým největším měsícem ve Sluneční soustavě a Europa je hned v závěsu za ním.
Vědci předpokládají, že plášť Europy je tvořen křemičitany, které obklopují železné jádro. Zajímavé je, že se kolem měsíce nachází velmi slabá atmosféra tvořená převážně z kyslíku, který pravděpodobně uniká skrze praskliny v povrchu - ten je tvořen převážně z ledu.
Malé množství kráterů na povrchu vede vědce k názoru, že povrch je velmi často přetvářen a tudíž je poměrně mladý. Pod povrchem by se tak mohl nacházet oceán vody, v němž by se mohl nacházet mikrobiální život. Stejně jako slapové síly ovlivňují Io, mají vliv i na Europu - oceán je teplem vznikajícím slapovými silami udržován v tekutém stavu.
Množství vody v tomto oceánu je podle odhadů větší než součet veškeré vody na Zemi, což názorně ukazuje první ilustrace. To ale není nic proti Titanu, který by měl mít podle Portorické univerzity dokonce více vody než Země a Europa dohromady. Ta se nachází v kůře ve formě ledu, který je za nízkých teplot tvrdý jako nerosty na Zemi.
Gizmodo, NASA, Wikipedie
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.