Infografika: NASA se chystá na Mars. Základem je loď Orion

09.03.2014 - Petr Broža

V oblasti pilotovaných letů do vesmíru opouští NASA nízkou oběžnou dráhu a vydává se za hranici vlivu Země – k planetkám a Rudé planetě


Reklama

Poté, co přestala provozovat finančně náročné, ale úžasné raketoplány, a dopravu lidí a nákladu na ISS přenechala Rusům a soukromým společnostem, soustředí se NASA na jiné cíle.

Jedním z nich jsou lety daleko za nízkou oběžnou dráhu Země – cílem je především Mars. NASA plánuje oživit dávnou slávu, kdy astronauti v lodích Apollo kroužili kolem našeho souputníka a otiskovali své stopy do měsíčního prachu. Tentokrát je ale cíl ambicióznější.

NASA postupně připravuje jednotlivé stavební kameny pro lety na Rudou planetu. Její astronauté se učí žít dlouhodobě ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici a stát se maximálně soběstačnými bez všudypřítomné matičky Země. V září tohoto roku pak bude otestován při ostrém letu loď Orion, a sice přistání z výšky téměř šest tisíc kilometrů.

První let s astronauty by se měl odehrát v roce 2021, a pokud vše bude v pořádku, pokusí se astronauté pomocí lodě Orion přesměrovat některou z planetek na orbitu Měsíce (2025) a odsud jej zkoumat (a případně z něj i něco vytěžit). A konečně nejpozději v roce 2030 poslat astronauty k Marsu. Jestli tam přistanou, nebo jej pouze obletí, zatím není jasné. Hlavní otázkou jsou totiž finance.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907