Lidstvo vysílá mimo Zemi robotická i řízená vozítka poměrně dlouhou dobu. Zatímco některá urazila jen stovky metrů, jiná spolykala v mimozemském prachu desítky kilometrů. Podívejte se na grafiku vesmírných rekordů
Prvními vozidly, která se projela po povrchu jiného tělesa než Země, byly sovětské stroje Lunochod. První z dvojice Lunochodů dopravila na měsíc sonda Luna 17 dne 15. listopadu 1970. Vozidlo ujelo deset a půl kilometru, pořídilo více jak 20 000 snímků a provedlo dvě desítky chemických rozborů, než mu 14. září 1971 došly baterie. Druhý z Lunochodů, vynesený sondou Luna 21, přistál na Měsíci 25. ledna 1973 a během čtyř měsíců vytvořil dosud platný rekord: po Měsíci najel sedmatřicet kilometrů.
Po Měsíci se proháněly i americké stroje. Na rozdíl od sovětských ale byly řízeny přímo astronauty. Lunar Roving Vehicle vyvinula firma Boeing pro posádky letů Apollo 15, 16 a 17. Cíl byl jasný: zvýšit akční rádius astronautů, omezených při pěších procházkách kapacitou kyslíku ve skafandrech. Přes dvě stě kilogramů vážící vozidla, vyvinutá za pouhý rok a půl (za to s náklady, které dvojnásobně překročily původní rozpočet), dosahovala rychlosti až 13 km/h a umožnila vzdálit se od přistávacího modulu až na necelých osm kilometrů. Nejvíce – celých 35,7 km – najeli astronauti z Apolla 17.
Jako první se po rudé planetě projel miniaturní Sojourner, vozítko vysazené sondou Mars Pathfinder. Stroj vážil pouhých 11 kg a pohyboval se na kolech o průměru 13 cm. Během tří měsíců roku 1997 najel asi osmdesát metrů, ale od domácí sondy se nevzdálil na více než osm metrů.
Hned dvě vozítka přistála v rámci mise Mars Exploration Rover v lednu 2004. Opportunity a Spirit měli jako hlavní úkol pátrání po důkazech přítomnosti vody na této planetě. Zatímco Spirit fungoval šest let, pořídil na sto tisíc snímků včetně barevných stereoskopických dvojic a najel 7,7 km, Opportunity se po Marsu pohybuje dodnes. Plánovanou životnost tak rover překonal o více jak devět let, za kterých najel přes šestatřicet kilometrů a vypadá to tedy, že se mu podaří překonat Lunochod 2 a stane se absolutním králem mezi mimozemskými vozidly. Poslední z roverů, sonda Curiosity, je unikátní svým vybavením, avšak co do ujetých kilometrů překonala zatím pouze miniaturního Sojournera.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)