Infografika: Rekordní vozítka – kilometry najeté na Marsu a Měsíci

20.08.2013 - Jan Miklín

Lidstvo vysílá mimo Zemi robotická i řízená vozítka poměrně dlouhou dobu. Zatímco některá urazila jen stovky metrů, jiná spolykala v mimozemském prachu desítky kilometrů. Podívejte se na grafiku vesmírných rekordů

<p>Frank Abagnale dokázal přelstít každý bezpečnostní systém. Dnes přednáší na akademii FBI.</p>

Frank Abagnale dokázal přelstít každý bezpečnostní systém. Dnes přednáší na akademii FBI.


Reklama

Prvními vozidly, která se projela po povrchu jiného tělesa než Země, byly sovětské stroje Lunochod. První z dvojice Lunochodů dopravila na měsíc sonda Luna 17 dne 15. listopadu 1970. Vozidlo ujelo deset a půl kilometru, pořídilo více jak 20 000 snímků a provedlo dvě desítky chemických rozborů, než mu 14. září 1971 došly baterie. Druhý z Lunochodů, vynesený sondou Luna 21, přistál na Měsíci 25. ledna 1973 a během čtyř měsíců vytvořil dosud platný rekord: po Měsíci najel sedmatřicet kilometrů.

Po Měsíci se proháněly i americké stroje. Na rozdíl od sovětských ale byly řízeny přímo astronauty. Lunar Roving Vehicle vyvinula firma Boeing pro posádky letů Apollo 15, 16 a 17. Cíl byl jasný: zvýšit akční rádius astronautů, omezených při pěších procházkách kapacitou kyslíku ve skafandrech. Přes dvě stě kilogramů vážící vozidla, vyvinutá za pouhý rok a půl (za to s náklady, které dvojnásobně překročily původní rozpočet), dosahovala rychlosti až 13 km/h a umožnila vzdálit se od přistávacího modulu až na necelých osm kilometrů. Nejvíce – celých 35,7 km – najeli astronauti z Apolla 17.

Vzhůru na Mars

Jako první se po rudé planetě projel miniaturní Sojourner, vozítko vysazené sondou Mars Pathfinder. Stroj vážil pouhých 11 kg a pohyboval se na kolech o průměru 13 cm. Během tří měsíců roku 1997 najel asi osmdesát metrů, ale od domácí sondy se nevzdálil na více než osm metrů.

Hned dvě vozítka přistála v rámci mise Mars Exploration Rover v lednu 2004. Opportunity a Spirit měli jako hlavní úkol pátrání po důkazech přítomnosti vody na této planetě. Zatímco Spirit fungoval šest let, pořídil na sto tisíc snímků včetně barevných stereoskopických dvojic a najel 7,7 km, Opportunity se po Marsu pohybuje dodnes. Plánovanou životnost tak rover překonal o více jak devět let, za kterých najel přes šestatřicet kilometrů a vypadá to tedy, že se mu podaří překonat Lunochod 2 a stane se absolutním králem mezi mimozemskými vozidly. Poslední z roverů, sonda Curiosity, je unikátní svým vybavením, avšak co do ujetých kilometrů překonala zatím pouze miniaturního Sojournera.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907