Infografika: Srovnejte planety se Sluncem. Jsou nicotné

03.05.2013 - Petr Broža

Průměr Slunce je více než 100× větší než průměr Země. Toto číslo ale neřekne tolik, jako vizuální srovnání. Podívejte se, jak velké jsou objekty Sluneční soustavy

<p>Dvouměsíční mládě tygra se žena pokusila propašovat v kufru s plyšáky. Po odhalení se vymlouvala, že zavazadlo není její a že neměla ponětí, co je uvnitř.</p>

Dvouměsíční mládě tygra se žena pokusila propašovat v kufru s plyšáky. Po odhalení se vymlouvala, že zavazadlo není její a že neměla ponětí, co je uvnitř.


Reklama

Naše Slunce je celkem průměrná hvězda, jakých je ve vesmíru nespočet. Je celkem malá, například červený veleobr VY Canis Majoris by bez problému pohltil celou Slunenčí soustavu až po orbitu Neptunu. Oproti Zemi je ale Slunce obrovské - jeho průměr je více než 100× větší. Na podrobné grafice je toto srovnání velmi dobře patrné. Mimochodem, ten bobeček u Země, to je náš Měsíc. A ty malé tečky to jsou trpasličí planety jako Pluto nebo Eris.

Na obrázku jsou dobře patrny i vzdálenosti jednotlivých planet od Slunce. Země je oproti takovému Neptunu velmi blízko - ten obíhá až ve vzdálenosti 4,5 miliardy kilometrů, což je 30× dále než Země. A to ještě nic není. Nejbližší hvězda, Proxima Centauri, je vzdálena 4,24 světelných let, což je 43 × 1012 km. O ostatních vzdálenostech ve vesmíru ani nemluvě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907