Infračervené Kongo: Hrůzy války v neviditelných barvách

22.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Irský fotograf a výtvarník Richard Mosse se rozhodl zachytit jeden z nejděsivějších válečných konfliktů posledních let – více než 17 let trvající občanskou válku odehrávající se na území v Demokratické republiky Kongo, během které zemřelo již téměř 6 milionů lidí. Mosse pro svůj snímek použil neobvyklý materiál - 16milimetrový infračervený film, který válečným scénám dodává až psychedelický rozměr. Tématem konžského válečného konfliktu se kromě filmu zabývají i dvě Mossovi knihy a série velkoformátových fotografií, oceněné v loňském roce porotou Deutsche Börse Photography Prize. Film i fotografie jsou momentálně k vidění v National Gallery of Victoria v Melbourne.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Richard Mosse

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907