Infračervené Kongo: Hrůzy války v neviditelných barvách

22.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Irský fotograf a výtvarník Richard Mosse se rozhodl zachytit jeden z nejděsivějších válečných konfliktů posledních let – více než 17 let trvající občanskou válku odehrávající se na území v Demokratické republiky Kongo, během které zemřelo již téměř 6 milionů lidí. Mosse pro svůj snímek použil neobvyklý materiál - 16milimetrový infračervený film, který válečným scénám dodává až psychedelický rozměr. Tématem konžského válečného konfliktu se kromě filmu zabývají i dvě Mossovi knihy a série velkoformátových fotografií, oceněné v loňském roce porotou Deutsche Börse Photography Prize. Film i fotografie jsou momentálně k vidění v National Gallery of Victoria v Melbourne.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Richard Mosse

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907