Instantní káva: Výroba rozpustného moku začala před 100 lety

09.06.2013 - 100+1

Jak z upražených zrnek kávovníku získat rozpustný prášek? Záhada byla vyřešena před více jak sty lety

<p>Dezert se ochutnával v pořadu Tonight Show a role degustátora se ujala hvězda Jay Leno.</p>

Dezert se ochutnával v pořadu Tonight Show a role degustátora se ujala hvězda Jay Leno.


Reklama

Instantní káva se vyrábí od počátku dvacátého století. Na způsob její přípravy přišel roku 1906 George C. Washington, americký vynálezce a podnikatel anglo-belgického původu, při svém pobytu v Guatemale a začal ji také prodávat pod svým jménem. V některých pramenech se však dočteme, že jako první vyrobil instantní kávu již roku 1901 japonský vědec Satori Kato. Instantní káva se vyrábí z pražené mleté kávy, která se nejprve uvaří a následně se z ní odpaří velký podíl vody. Vznikne tak silný kávový koncentrát, který se dál suší, a to dvěma způsoby: rozprašováním nebo mražením.

Při rozprašování (sprejování) se koncentrát vhání spolu s horkým vzduchem do bubnů, kde se voda zcela odpaří. Výsledkem je kávový prášek. Zpracovává-li se káva mražením, vznikne instantní káva ve formě prášku či granulí, která si velmi dobře uchovává svoje aroma. Tato metoda je však podstatně nákladnější. Dochází při ní ke zmražení kávového koncentrátu ve vakuu na teplotu kolem -40 °C, jeho rozemletí a odstranění ledu sublimací.

Instantní káva je dražší nejen pro náročnost výroby, ale také proto, že je koncentrovanější – na její výrobu je potřeba větší množství kávových zrn než u „klasické“ mleté kávy. Proto také na přípravu dobrého nápoje stačí malé množství instantní kávy.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907