Inteligentní cykloláhev umí přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu

17.11.2014 - Martin Reichman

Proč sebou vozit láhev s vodou, když si ji můžete na kole „vyrobit“ za jízdy ze vzduchu? Rakouský designer přišel s chytrým řešením


Reklama

Rakušan Kristóf Retezár možná přišel s revolučním zařízením, které pomůže nejen cyklistům. Jeho inteligentní zařízení Fontus dokáže přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu. Systém pracuje na poměrně jednoduchém principu využívajícího vlastnosti peltierova článku napájeného prostřednictvím malého solárního článku.

Kondenzační stanice upevněná na kole nasává do svých dvou komor vzduch, který se v horní části zpomaluje a pomocí peltierova článku ochlazuje. Tím dochází ke kondenzaci vlhkosti. Kondenzované kapky vody jsou poté svedené do připravené láhve. Vzduch proudící spodní komorou slouží k ochlazování spodní horké strany peltierova článku. Kondenzační stanice tímto způsobem dokáže „vyrobit“ přibližně jednu kapku pitné vody za minutu. V našich klimatických podmínkách to může znamenat až půl litru sladké vody za hodinu, v závislosti na vlhkosti vzduchu.

Retezárova technologie není nová, kondenzační techniky lidé ovládají již více než 2 tisíce let. Rakušan ale přišel s praktickým využitím na kole. Kromě rekreačních cyklistů může Fontus pomoci i lidem v oblastech kde je sladká voda vzácná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jamesdysonaward.org

  • Zdroj fotografií: James Dyson Foundation

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907