Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce

29.10.2015 - Stanislav Mihulka

Náplast s inteligentním hydrogelem prozradí biofilm světélkováním za pár minut


Reklama

Při poranění nejsou rány to jediné, co by nás mělo znepokojovat. V ráně může propuknout bakteriální infekce a to je pak teprve jízda. Mohou být ohroženy orgány, části těla a nezřídka i život zraněného. Každopádně se v takovém případě hraje o čas.

Proto vědci Univerzity v Bathu vyvinuli inteligentní náplast, která při rozvoji infekce v ráně začne jasně světélkovat. Obsahuje hydrogel, který dokáže detekovat bakteriální biofilm, rosolovitý povlak ze složitých cukrů, bílkovin a DNA. Bakterie, které se šíří v infikované ráně, mají sklony biofilmy vytvářet.

Badatelé své náplasti otestovali například na bakteriích, které běžně infikují poranění – escherichií E. coli a streptokoků S. aureus, a také na koloniích bakterií různého stáří a různého stupně rozvoje biofilmu. Všechno nasvědčuje tomu, že inteligentní náplast funguje skvěle a rychle. Plně rozvinutý bakteriální biofilm v ráně odhalí za pár minut.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, ACS Applied Materials & Interfaces

  • Zdroj fotografií: University of Bath

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907