Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce

29.10.2015 - Stanislav Mihulka

Náplast s inteligentním hydrogelem prozradí biofilm světélkováním za pár minut


Reklama

Při poranění nejsou rány to jediné, co by nás mělo znepokojovat. V ráně může propuknout bakteriální infekce a to je pak teprve jízda. Mohou být ohroženy orgány, části těla a nezřídka i život zraněného. Každopádně se v takovém případě hraje o čas.

Proto vědci Univerzity v Bathu vyvinuli inteligentní náplast, která při rozvoji infekce v ráně začne jasně světélkovat. Obsahuje hydrogel, který dokáže detekovat bakteriální biofilm, rosolovitý povlak ze složitých cukrů, bílkovin a DNA. Bakterie, které se šíří v infikované ráně, mají sklony biofilmy vytvářet.

Badatelé své náplasti otestovali například na bakteriích, které běžně infikují poranění – escherichií E. coli a streptokoků S. aureus, a také na koloniích bakterií různého stáří a různého stupně rozvoje biofilmu. Všechno nasvědčuje tomu, že inteligentní náplast funguje skvěle a rychle. Plně rozvinutý bakteriální biofilm v ráně odhalí za pár minut.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, ACS Applied Materials & Interfaces

  • Zdroj fotografií: University of Bath

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907