Invaze dronů: Nákladní lodě bez lidské posádky

03.03.2014 - Jan Miklín

Na létající bezpilotní stroje si pomalu začínáme zvykat, invaze dronů se však nejspíše nezastaví ve vzduchu. Námořní divizi firmy Rolls-Royce představila projekt nákladních lodí, schopných plout po moři bez lidské posádky


Reklama

Lodě bez posádky mají být bezpečnější, levnější a ekologičtější, než ty současné, tvrdí výrobce a připomíná: „Lodní doprava zabezpečuje 90 % objemu světového pohybu zboží a ročně se zde protočí 375 miliard dolarů (asi 7,4 bilionu korun).“ V rámci Evropskou unií podpořeného výzkumu inženýři zkoumají možnosti bezpilotních lodí a vyvíjejí prototyp, který by měl ověřit novou technologii v praxi.

Utopie nebo budoucnost?

V sídle společnosti v norském městě Alesund již stojí prototyp virtuálního kapitánského můstku, nabízejícího 360° výhled jako na skutečné lodi. „Kapitán však bude schopný dohlížet na jednom stanovišti na stovky lodí,“ popisuje Oskar Levander, viceprezident společnosti pro inovace. Návrhy lodí ukazují plavidla naložená od přídě po záď kontejnery, bez typického kapitánského můstku. „Díky tomu budou moci lodě být o zhruba 5 % lehčí a spotřebovávat o 12 až 15 % paliva méně,“ vysvětluje a dodává: „V současné době jsou průměrné náklady na posádku jedné lodi přes tři tisíce dolarů (asi šedesát tisíc korun) denně a tvoří 44 % provozních nákladů. Již existující technologie umožní provoz lidí bez lidí a tím výrazné snížení ceny,“ je přesvědčen.

Optimismus Rolls-Royce ale nesdílí ostatní. Tor Svensen ze společnosti dohlížející na bezpečnostní standardy nepochybuje o tom, že bezpilotní lodě jsou technicky možné, ale „nutné investice do jejich bezpečnosti výhodu poněkud snižují.“ Jiní podotýkají, že na otevřeném moři čeká na loď množství komplikací, které jsou často obtížně zvladatelné i se zkušenou posádkou. Bezpilotní lodě jsou momentálně ilegální – předpisy stanovují minimální počet členů posádky, avšak Oskar Levander předpokládá, že „v regionech jako je Baltské moře bychom se lodních dronů mohli dočkat během desetiletí, celosvětově však jejich rozšíření budou brzdit regulace a skepticismus.“ Uvidíme, zda tato myšlenka zůstane utopií, nebo se sen dočká realizace.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907