Irská vápencová hradba: Úžasné útesy nad Atlantikem

06.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Moherské útesy (anglicky Cliffs of Moher, irsky Aillte an Mhothair) se nacházejí na západním pobřeží Irska a v průměru se tyčí do výšky 120 metrů nad Atlantickým oceánem. Nejvyšší vrcholek, blízko O’Brienovy věže, je však vysoký 214 metrů, tedy tolik jako sedmdesátipatrový dům. Útesy z měkké břidlice a pískovce jsou ovšem velmi nestabilní, proto na nich žije jen minimum rostlin či ptáků – okolí je v podstatě pusté. Jde o oblast zvanou Burren, která je daleko méně zelená než zbytek irského ostrova. Je tvořena vápencovými planinami a často narazíte jen na holou skálu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907