Islanďané se již mohou rouhat: Parlament zrušil zákon z roku 1940

09.09.2015 - Martin Reichman

Za urážku něčí víry nebo duchovního postoje dosud na Islandu hrozila pokuta a až tři měsíce vězení. Místní parlament ale nyní rouhačství zlegalizoval


Reklama

Ten, kdo se veřejně vysmívá, ponižuje či kritizuje náboženství, mohl být podle doposud platného islandského trestního zákoníku odsouzen až ke třem měsícům odnětí svobody, nebo k peněžité pokutě. Čtvrt století starý zákon nyní islandský parlament zrušil. Podnět ke zrušení zákona inciovala islandská Pirátská strana v reakci na lednový útok na francouzský satirický magazín Charlie Hebdo. Podle islandských pirátů je důležitější svoboda vyjadřování bez strachu z trestu.

TIP: Island: Země horkého ledu

Legalizaci rouhačství podporovala i islandská státní luteránská církev, ke které se hlásí přibližně 75 procent obyvatel. Proti byla naopak katolická církev, která považuje možnost urážet něčí víru či duchovní postoje za oslabení osobní svobody.

Islandská asociace pro etiku a humanismus v souvislosti se zrušením zákona o rouhání uvedla, že v žádném případě nejde o absolutní svobodu slova, stávající zákony stále obsahují ustanovení, které státu nadále umožňuje stíhat osoby podněcující rasovou či nábožensky motivovanou nenávist.

  • Zdroj textu:

    BBC, Iceland Monitor

  • Zdroj fotografií: Paolo Ciceri | Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907