Islanďané se již mohou rouhat: Parlament zrušil zákon z roku 1940

09.09.2015 - Martin Reichman

Za urážku něčí víry nebo duchovního postoje dosud na Islandu hrozila pokuta a až tři měsíce vězení. Místní parlament ale nyní rouhačství zlegalizoval


Reklama

Ten, kdo se veřejně vysmívá, ponižuje či kritizuje náboženství, mohl být podle doposud platného islandského trestního zákoníku odsouzen až ke třem měsícům odnětí svobody, nebo k peněžité pokutě. Čtvrt století starý zákon nyní islandský parlament zrušil. Podnět ke zrušení zákona inciovala islandská Pirátská strana v reakci na lednový útok na francouzský satirický magazín Charlie Hebdo. Podle islandských pirátů je důležitější svoboda vyjadřování bez strachu z trestu.

TIP: Island: Země horkého ledu

Legalizaci rouhačství podporovala i islandská státní luteránská církev, ke které se hlásí přibližně 75 procent obyvatel. Proti byla naopak katolická církev, která považuje možnost urážet něčí víru či duchovní postoje za oslabení osobní svobody.

Islandská asociace pro etiku a humanismus v souvislosti se zrušením zákona o rouhání uvedla, že v žádném případě nejde o absolutní svobodu slova, stávající zákony stále obsahují ustanovení, které státu nadále umožňuje stíhat osoby podněcující rasovou či nábožensky motivovanou nenávist.

  • Zdroj textu:

    BBC, Iceland Monitor

  • Zdroj fotografií: Paolo Ciceri | Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907