Islanďané se již mohou rouhat: Parlament zrušil zákon z roku 1940

09.09.2015 - Martin Reichman

Za urážku něčí víry nebo duchovního postoje dosud na Islandu hrozila pokuta a až tři měsíce vězení. Místní parlament ale nyní rouhačství zlegalizoval


Reklama

Ten, kdo se veřejně vysmívá, ponižuje či kritizuje náboženství, mohl být podle doposud platného islandského trestního zákoníku odsouzen až ke třem měsícům odnětí svobody, nebo k peněžité pokutě. Čtvrt století starý zákon nyní islandský parlament zrušil. Podnět ke zrušení zákona inciovala islandská Pirátská strana v reakci na lednový útok na francouzský satirický magazín Charlie Hebdo. Podle islandských pirátů je důležitější svoboda vyjadřování bez strachu z trestu.

TIP: Island: Země horkého ledu

Legalizaci rouhačství podporovala i islandská státní luteránská církev, ke které se hlásí přibližně 75 procent obyvatel. Proti byla naopak katolická církev, která považuje možnost urážet něčí víru či duchovní postoje za oslabení osobní svobody.

Islandská asociace pro etiku a humanismus v souvislosti se zrušením zákona o rouhání uvedla, že v žádném případě nejde o absolutní svobodu slova, stávající zákony stále obsahují ustanovení, které státu nadále umožňuje stíhat osoby podněcující rasovou či nábožensky motivovanou nenávist.

  • Zdroj textu:

    BBC, Iceland Monitor

  • Zdroj fotografií: Paolo Ciceri | Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907