Islandský ledovec Jökulsárlón: Chladná ledová celebrita

16.03.2015 - Martin Reichman

Jökulsárlón je nepochybně jedno z nejúchvatnějších míst na Islandu. Své o tom ví i francouzský fotograf Nicolas Brousse, který se sem vydal, aby pořídil snímky zdejší ledovcové jeskyně. Jeskyně je přístupná jenom polovinu roku, přesněji řečeno od listopadu do března, kdy obrovské množství vody tekoucí uvnitř jeskyně dostatečně zamrzne a vytvoří tak bezpečnou cestu do útrob tohoto ledového chrámu.

Ledovec Jökulsárlón a nejbližší okolí národního parku Vatnajökull, tvoří vděčné prostředí pro filmaře, natáčely se zde scény k bondovce Vyhlídka na vraždu, jeden z příběhů akční hrdinky Lary Croft a scény k filmu režiséra Christophera Nolana - Batman začíná.

Ledovcová jeskyně Jökulsárlón -

Ledovcová jeskyně Jökulsárlón -

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Nicolas BrousseDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907