ISS: Připojení ruského modulu Nauka se neustále zdržuje

12.02.2014 - Vít Straka

Už v roce 2006 se měl do vesmíru vydat modul Nauka k ruské části Mezinárodní kosmické stanice. Rusové ale start kvůli potížím neustále odkládají


Reklama

Víceúčelový laboratorní modul Nauka by měl rozšířit Mezinárodní vesmírnou stanici o další prostor pro zásoby, záložní kontrolní systém i několik vědeckých přístrojů.

V březnu 2012 slibovalo vedení Ruské federální kosmické agentury start Nauky do konce roku 2013. Start lehce sklouznul do letošního dubna a s malým zpožděním byla Nauka vloni na podzim podrobena předstartovním testům. Zde se přišlo na nejednu závadu, hlavně na problémy s pohonným systémem (laboratoř má být raketou Proton vysazena na výchozí oběžné dráze a jako samostatná kosmická loď se poté dopracovat a připojit k ISS). Konstruktéři proto požádali o lhůtu na odstranění závad a výsledkem nyní je z vícero důvodů stanoven termín startu Nauky na „ne dříve než“ (velmi oblíbený výraz kosmonautiky) listopad 2015. Původním termínem startu byl přitom rok 2006.

Odklady startu nové laboratoře velmi vadí i zodpovědným činitelům sestavujícím několik let dopředu dlouhodobé posádky pro ISS a při příletu Nauky chtějí mít nahoře zkušené lidi.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907