Itokawa: Proč planetka s tvarem burského oříšku nemá žádné krátery?

10.02.2014 - Petr Broža

Záhadná planetka, kterou navštívila sonda Hayabusa a odebrala z ní vzorky, neudrží na svém povrchu krátery. Navíc mají její jednotlivé části odlišnou hustotu


Reklama

Planetka (asteroid) Itokawa se stal cílem japonské sondy Hayabusa, která se k němu v roce 2005 přiblížila a ukázala nám zcela jinou planetku, než jakou bychom čekali. Nejsou na ní totiž žádné krátery, což je naprosto ojedinělé.

Jedna z hypotéz předpokládá, že planetka je jen hromadou suti, kusů kamení a ledu, které jen volně dohromady drží slabá gravitace. Kdyby tomu tak bylo, krátery nemohou vzniknout, protože se planetka vždy po průchodu/dopadu jiného tělesa sama „opraví“ a kráter se zaplní. Tomu by odpovídala i nízká hustota a také to, že jedna část vnitřku Itokawy má vyšší hustotu než zbytek.

Planetka byla objevena v roce 1998, obíhá na dráze s nejmenší vzáleností 142 mil. km (tedy velmi blízko Země) a největší pak 253 mil. km, a to jednou za 556 dnů. Připomíná burský oříšek, přičemž největší rozměr činí 540 m a průměrně měří 350 m. Její protáhlý tvar nasvědčuje tomu, že se jedná o dvojplanetku, kterou drží pohromadě slabá gravitace.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ISAS, JAXADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907