Pozoruhodné stavby: Izraelská bezpečnostní bariéra

11.12.2014 - Kateřina Helán Vašků

Zatímco z Berlínské zdi dnes zbylo už jen pouhé torzo, jež připomíná skončenou studenou válku, o Izraelské bezpečnostní bariéře mluvíme ryze v přítomném čase

<p>V Jeruzalémě se v osmimetrové betonové bezpečnostní bariéře nachází dvanáct přechodů a strážních stanovišť.</p>

V Jeruzalémě se v osmimetrové betonové bezpečnostní bariéře nachází dvanáct přechodů a strážních stanovišť.


Reklama

Od července 2003 vyrůstá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu nevábný systém plotů a zdí. Částečně přitom sleduje demarkační Zelenou linii, která oblast rozdělila v roce 1949 po válce mezi Izraelem a arabskými státy. Betonová zeď se dosud staví, přičemž v budoucnu má dosáhnout celkové délky 700 km

Pro mnohé se stala symbolem soužití Izraelců a Palestinců, podle svých odpůrců však bývalou Zelenou linii na mnoha místech nerespektuje. Údajně tak představuje pouhou zástěrku, jež nakonec umožní Izraelcům zabrat palestinskou půdu. Navíc prý negativně ovlivňuje život desítek tisíc palestinských arabů, neboť jim ztěžuje či přímo úplně znemožňuje přístup k jejich polím a vodním zdrojům či kontakt s příbuznými a obchodními partnery.  

Méně terorismu 

Haagský tribunál označil v roce 2004 na Valném shromáždění OSN Izraelskou bezpečnostní bariéru za nelegální (ve smyslu mezinárodního práva). Izraelci však tehdy tvrdili, že soud nemá k takovému vyjádření právo. Ke zdi zaujala negativní postoj rovněž Evropská unie. Naproti tomu většina běžných Izraelců s její výstavbou souhlasila a také dnes se na ni dívají pozitivně – výrazně totiž chrání jejich bezpečí, neboť znemožňuje transport zbraní a výbušnin do země.

TIP: Fakta o čínském zázraku: Proč selhala Velká čínská zeď? 

Čísla mluví jasně: Zatímco od roku 2000 do poloviny roku 2003 došlo na území Západního břehu Jordánu k 73 palestinským sebevražedným útokům, které zabily 293 Izraelců, po zahájení výstavby zdi v červenci 2003 až do roku 2006 bylo podobných útoků pouze 12 a počet obětí klesl téměř na čtvrtinu. V roce 2010 se pak v Izraeli neodehrál žádný sebevražedný incident a rakety zabily „pouze“ devět lidí.

Srovnání s Berlínskou zdí

Pokud by se jednalo čistě o rozměry, zvítězila by čtyřikrát delší Izraelská bezpečnostní bariéra. Z hlediska politického dopadu na mezinárodní úrovni i s ohledem na dobu existence by naopak prvenství připadlo Berlínské zdi. Na rozdíl od německé zdi je její betonová kolegyně v Izraeli průchozí a podle vyjádření tamní vlády má pouze ochraňovat civilisty.

I když některým teroristickým útokům již nepochybně zabránila, v rámci protestů kvůli ní zahynulo několik lidí, včetně devítiletého chlapce. Berlínská zeď si však připsala nesrovnatelně vyšší počet obětí a také její politický význam byl větší. V tomto souboji tedy "vítězí" Berlín.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907