Jádra galaxií: Supermasivní černé díry, co se schovávají „v mracích“

24.02.2014 - Redakce


Reklama

V centrech galaxií se s vysokou pravděpodobností nacházejí supermasivní černé díry, jejichž hmotnost činí miliony hmotností Slunce. Pokud je tato černá díra aktivní, pohlcuje materiál ze svého okolí a vytváří kolem sebe akreční disk. Ten je neustále urychlován a materiál z něch může být vystřelován do okolí polárními výtrysky – a aktivní černá díra je tak díky tomu snadno pozorovatelná.

Nedávno nalezená mračna plynu a prachu, která obíhají kolem těchto černých děr, jsou tak hustá, že časti zakrývají i pronikavé rentgenové záření. Na této animaci vidíte podobný příklad – mračna zakrývají aktivní černou díru v jádru galaxie. Animace vychází z dat družice NASA RXTE (Rossi X-ray Timing Explorer).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907