Jak astronomové určují hmotnost galaxií?

29.02.2020 - Michal Švanda

<p>Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.</p>

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.


Reklama

Pro určování hmotností galaxií existuje několik metod a všechny jsou nepřímé. Jednak lze využít fakt, že objekty ve spirálních galaxiích krouží víceméně kolem jejich centra, takže je možné z oběžné rychlosti a vzdálenosti od středu určit celkovou hmotnost hvězdného ostrova. Tato metoda tzv. rotačních křivek se dá vcelku dobře uplatnit například na pozorování oblaků vodíku v infračervené čáře 21 cm. 

TIP: Jak rychle se pohybují hvězdy v naší Galaxii?

Pro eliptické galaxie lze naopak použít míru tzv. rychlostní disperze, tedy rozptyl rychlostí tamních objektů. Jak oběžná rychlost, tak rychlostní disperze mohou být měřeny pomocí spektrografů. Pro hrubý odhad hmotnosti poslouží i některý ze vztahů hmotnost–svítivost, jakmile byla změřena celková svítivost galaxie. Odhad však může být značně nejistý, zejména pokud neznáme zastoupení temné hmoty v daném hvězdném uskupení. Kromě toho se nabízí i gravitační čočkování, tvoří-li galaxie čočku pro vzdálený objekt. Takových případů existuje na obloze dost, ale stále je jich výrazně méně než hvězdných ostrovů celkově.   

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907