Jak běžné jsou vícehvězdné systémy?

14.03.2015 - Michal Švanda


Reklama

V případě sestavování pořadí hvězd podle konkrétní vlastnosti narážejí bohužel astronomové na observační nedostatečnost. Jinými slovy – statistika vždy zahrnuje neúplný vzorek. Ani zdaleka se ještě nepodařilo zmapovat opravdu všechny stálice v našem nejbližším okolí, natož hvězdy vzdálenější (i když nedávno vypuštěná družice Gaia by měla situaci změnit).

Astronomové se tak musejí vyrovnat s nejrůznějšími výběrovými efekty: například obří hvězdy lze pozorovat na větší vzdálenosti než trpasličí stálice, čímž naši statistiku zkreslují. Přesto zatím většina studií poukázala na skutečnost, že dvoj- a vícehvězdné systémy jsou v naší Galaxii běžné, mnohem běžnější než osamocené hvězdy jako Slunce. Podle některých odhadů se osm z deseti stálic nachází v dvojhvězdě či vícehvězdném systému.

Nepochybně to souvisí se vznikem hvězd gravitačním kolapsem z prachoplynného mračna. Stálice se tak rodí při hierarchickém kolapsu a z jednoho mračna jich mohou najednou vzejít stovky, či dokonce desetitisíce. V takto hustých soustavách (astronomové mluví o otevřených hvězdokupách) pak existuje spousta prostoru pro vznik těsných dvojhvězd i vícenásobných soustav.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pochod žen v roce 1915 v New Yorku. K volbám zde mohly dámy poprvé v listopadu 1918.

Historie

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky

Věda

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.

Zajímavosti

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.

Vesmír

Nažka pocházející z rozšířené trvalky – hlaváče fialového (Scabiosa columbaria). Snímek slouží zároveň jako srovnání dvou metod mikroskopie. Nalevo je obrázek ze světelného mikroskopu, který je ve skutečných barvách a působí „živěji“, napravo je dobarvený snímek z elektronového mikroskopu, který na rozdíl od prvního poskytuje větší množství detailů a hloubku ostrosti. (Autor: Viktor Sýkora)

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907