Jak běžné jsou vícehvězdné systémy?

14.03.2015 - Michal Švanda


Reklama

V případě sestavování pořadí hvězd podle konkrétní vlastnosti narážejí bohužel astronomové na observační nedostatečnost. Jinými slovy – statistika vždy zahrnuje neúplný vzorek. Ani zdaleka se ještě nepodařilo zmapovat opravdu všechny stálice v našem nejbližším okolí, natož hvězdy vzdálenější (i když nedávno vypuštěná družice Gaia by měla situaci změnit).

Astronomové se tak musejí vyrovnat s nejrůznějšími výběrovými efekty: například obří hvězdy lze pozorovat na větší vzdálenosti než trpasličí stálice, čímž naši statistiku zkreslují. Přesto zatím většina studií poukázala na skutečnost, že dvoj- a vícehvězdné systémy jsou v naší Galaxii běžné, mnohem běžnější než osamocené hvězdy jako Slunce. Podle některých odhadů se osm z deseti stálic nachází v dvojhvězdě či vícehvězdném systému.

Nepochybně to souvisí se vznikem hvězd gravitačním kolapsem z prachoplynného mračna. Stálice se tak rodí při hierarchickém kolapsu a z jednoho mračna jich mohou najednou vzejít stovky, či dokonce desetitisíce. V takto hustých soustavách (astronomové mluví o otevřených hvězdokupách) pak existuje spousta prostoru pro vznik těsných dvojhvězd i vícenásobných soustav.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907