Jak bojovat s vymřením? Pilouni vsadili na klonování

02.06.2015 - Redakce Žádná velká věda

Blízcí příbuzní rejnoků mohou k rozmnožení využít proces partenogeneze, nepohlavního rozmnožování


Reklama

Svérázní příbuzní rejnoků pilouni mnohozubí kdysi běžně obývali teplé až horké pobřežní vody v tropech a subtropech Atlantiku. Pak se jejich populace zhroutily pod intenzivním lovem a dnes jich jako kriticky ohrožených zbývá velmi málo.

S pilouny to nevypadá moc dobře. Jejich populace by ale prý mohl zachránit přirozený sklon některých z nich ke klonování. Pilouni jsou totiž jako jedni z mála organismů schopní partenogeneze, nepohlavního rozmnožování, při němž vznikají nová embrya, aniž došlo k oplození pohlavních buněk. Je to vlastně takové klonování, k němuž přírodě dochází samovolně. Je samozřejmě otázkou, jestli to bude stačit.

Partenogenezi umějí mnohé rostliny, hlístice, početní hmyzové a také pár obratlovců, včetně nějakých ryb, obojživelníků, plazů a velmi vzácně ptáků. Badatelé analyzovali DNA pilounů a pídili se mikrosatelitech, které umožňují rozeznat příbuzenské svazky mezi pilouny. Ze 190 studovaných pilounů jich celkem 7 bylo úplně identických jejich matkám. Šlo o partenogenetické klony pilounů.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Diliff, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907