Jak bude vypadat nový nejvyšší mrakodrap světa? Růžové dvojice vyroste v Číně

28.06.2014 - Jan Miklín

Za nejvyšší budovou světa by turisté za několik let neměli jezdit do Dubaje či Saudské Arábie, kde roste první kilometrová stavba, ale do Číny. Ve městě Wu-chan má vyrůst dvojice staveb dosahujících výšky jednoho kilometru


Reklama

Za jejich návrhem stojí londýnské architektonické studio Chetwoods Architects, které navrhlo dvě budovy reprezentující mužský a ženský princip. Vyšší z nich by jednoho kilometru výšky měla dosáhnout v roce 2018, což je minimálně o rok dříve, než konkurenční již dříve oznámená stavba v saudskoarabské Džiddě.

Růžová i zelená

Věže budou dominantou desetimilionového Wu-chan, hlavního města provincie Chu-pej. Mají stát na 47ha umělém ostrovu obklopeny zelení parků a zahrnovat jak čínské tradice, tak být co nejmodernější a nejekologičtější. Proto jsou věže dvě – to odráží čínský symbol „fénixe“ – dvojice ptáků Feng a Huang, stejně jako ideu jing a jang.

Modernost vyjadřuje již kónický tvar staveb, fasádu bude pokrývat povrch absorbující nečistoty ze vzduchu i fotovoltaické články. Odpad i voda mají být recyklovány a stavby by měly být energeticky soběstačné. Kromě obvyklého mixu bydlení, restaurací, zábavy a kanceláří nabídnou čínská dvojčata něco navíc:  mezi mrakodrapy budou zavěšeny tři obří koule symbolizující planety a Měsíc a skrývající tematicky vyzdobené restaurace.

  • Zdroj textu:

    cnn.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907