Jak bude vypadat nový nejvyšší mrakodrap světa? Růžové dvojice vyroste v Číně

28.06.2014 - Jan Miklín

Za nejvyšší budovou světa by turisté za několik let neměli jezdit do Dubaje či Saudské Arábie, kde roste první kilometrová stavba, ale do Číny. Ve městě Wu-chan má vyrůst dvojice staveb dosahujících výšky jednoho kilometru


Reklama

Za jejich návrhem stojí londýnské architektonické studio Chetwoods Architects, které navrhlo dvě budovy reprezentující mužský a ženský princip. Vyšší z nich by jednoho kilometru výšky měla dosáhnout v roce 2018, což je minimálně o rok dříve, než konkurenční již dříve oznámená stavba v saudskoarabské Džiddě.

Růžová i zelená

Věže budou dominantou desetimilionového Wu-chan, hlavního města provincie Chu-pej. Mají stát na 47ha umělém ostrovu obklopeny zelení parků a zahrnovat jak čínské tradice, tak být co nejmodernější a nejekologičtější. Proto jsou věže dvě – to odráží čínský symbol „fénixe“ – dvojice ptáků Feng a Huang, stejně jako ideu jing a jang.

Modernost vyjadřuje již kónický tvar staveb, fasádu bude pokrývat povrch absorbující nečistoty ze vzduchu i fotovoltaické články. Odpad i voda mají být recyklovány a stavby by měly být energeticky soběstačné. Kromě obvyklého mixu bydlení, restaurací, zábavy a kanceláří nabídnou čínská dvojčata něco navíc:  mezi mrakodrapy budou zavěšeny tři obří koule symbolizující planety a Měsíc a skrývající tematicky vyzdobené restaurace.

  • Zdroj textu:

    cnn.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907