Jak chutná 175 let staré pivo z potopené lodi? Jako spálená guma

06.03.2015 - Martin Reichman

Nad archivním pivem z potopené lodi by srdce gurmána rozhodně nezaplesalo. Jeho vůně připomínala směs zelí, spálené gumy a kozího sýra


Reklama

Vědci se pustli do analýzy obsahu dvou lahví piva, nalezených v roce 2010 v potopeném vraku. Na palubě škuneru, který šel ke dnu v roce 1840, nedaleko Ålandských ostrovů v Baltském moři, bylo kromě jiného, nalezeno i 5 lahví piva (jedna z nich ale nepřežila transport na souš) a 150 lahví šampaňského.

Přestože mořská voda pronikla do uzavřených láhví, zachovalo si podle vědců pivo z obou lahví překvapivě povzbudivou barvu, pouze se slabým oparem. S vůní to bylo již výrazně horší. Rozbor popisuje vůni obou nápojů jako směs zelí, spálené gumy, přezrálého kozího sýru a síry. Vědci tuto „vůni“ připisují dlouhodobému působení bakterií.

Chemický rozbor také ukázal, že se s největší pravděpodobností jednalo o dva rozdílné druhy piv, jeden silnější, více chmelený a druhý slabší. Kvasnice použité při jejich výrobě přibližně odpovídaly těm, které se používají v dnešní době.

Výlov piva a šampaňského v Baltském moři

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience

  • Zdroj fotografií: American Chemical Society, Alex DawsonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907