Jak daleko je nejbližší dosud známý solární systém? Kolik má planet a jaké jsou?

24.03.2014 - Micha Švanda


Reklama

Nejbližší známý planetární systém se nachází „hned za humny“. Letos byl odborníky oznámen objev planety obíhající jednu z hvězd systému Alfa Centauri (známého též pod označením Toliman nebo Rigil Kent), pozorovatelnou z jižní oblohy a ležící ve vzdálenosti 4,37 světelných let.

Alfa Centauri není osamocená hvězda – ve skutečnosti jde o trojhvězdu. Samotné jádro systému tvoří dvojice Slunci podobných hvězd vzájemně se obíhajících s periodou necelých 80 dní, přičemž se jejich vzájemná vzdálenost mění od 11,2 do 35,6 astronomické jednotky (AU). Tuto dvojici pak obíhá nevýrazný červený trpaslík zvaný Proxima, nacházející se v současnosti 13 000 AU od Země, což z něj dělá nejbližší hvězdu ve vesmíru hned po Slunci.

U slabší složky dvojitého jádra tohoto systému byla objevena planeta s hmotností větší než 1,13 hmotnosti Země, která cirkuluje s oběžnou periodou 3,262 dne ve vzdálenosti pouhých 0,04 AU od hvězdy. Planeta je příliš blízko, aby se na ní mohl vyskytovat život pozemského typu – povrchová teplota se odhaduje na 1200 stupňů. Vědci však v tomto systému očekávají planet více, některé možná dokonce v obyvatelných zónách kolem obou komponent slunečního typu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907