Jak to dělají? Medvědi si během zimního spánku pečlivě chrání kosti

09.07.2015 - Stanislav Mihulka

Nápadně zpomalují jejich přestavbu a vstřebávání


Reklama

Když se člověk delší dobu nehýbe, tak se to hned projeví na jeho kostech. Astronauti, kteří se pohybují celé měsíce ve stavu beztíže, na tom jsou dost hrozně. Je to vážný problém a pokud v budoucnu chceme pobývat ve vesmíru dlouhodobě, budeme ho muset nějak řešit.

Zdá se, že medvědi baribalové vědí jak na to. Baribalové totiž spí zimním spánkem, neboli hibernují po dlouhých šest měsíců. Když se probouzejí, tak jim trvá pár týdnů, než jsou zase úplně ve formě, ale jejich kosti jsou podle všeho takřka netknuté. Jak to asi dělají?

Vědci Coloradské státní univerzity sledovali zimující baribaly a zjišťovali u nich hladiny vytipovaných hormonů a enzymů, které se podílejí na údržbě kostí. Ukázalo se, že se u baribalů nápadně zpomaluje přestavba kostí, která u lidí probíhá prakticky nepřetržitě. Proto kosti baribalů bez potíží přečkávají zimní spánek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Company of Biologicy, Journal of Experimental Biology

  • Zdroj fotografií: University of Minnesota



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907